fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szable i okultyści

„Vril. Pułkownik Dowbor”, Hubert Kozieł, Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2014
Plus Minus
Nie od dziś wiadomo, że druga wojna światowa stanowi dogodny materiał dla prozaików specjalizujących się w historical fiction.

Potwierdza to również „Vril. Pułkownik Dowbor" – debiutancka powieść Huberta Kozieła – na co dzień dziennikarza działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej", publikującego też w „Plusie Minusie".

Akcja zaczyna się od tajemniczego wydarzenia na wschodnich rubieżach II RP we wrześniu 1939 roku. Franciszek Dowbor, oficer Wojska Polskiego, trafia do sowieckiej niewoli. Czeka go niechybnie egzekucja. Prowadzony na śmierć, próbuje się wyrwać swoim oprawcom. Dostaje silny cios kolbą w plecy, pada. Czekista podnosi na niego szablę, aby pozbyć się kolejnego jeńca... i w tym momencie prawa natury ulegają zawieszeniu. Dzieje się coś, czego nie da się wyjaśnić.

Jakaś potężna nieznana siła wywołuje gigantyczny kataklizm. W rezultacie enkawudziści zostają unieszkodliwieni i zabici, a ręce Dowbora – uwolnione z więzów. Kiedy wszystko wraca na swoje miejsce (tylko trupy nie ożywają), Polak podnosi z ziemi szablę, którą miał zostać uśmiercony. Na klindze wygrawerowany ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA