Paskudny koniec pięknej epoki

Tradycyjna powieść w stylu Balzaca, Dumasa czy Hugo się skończyła. Po wojnie nie ma dla niej miejsca. Rzeczywistość pokomplikowała się w zbyt wielu wymiarach. Dziś pozostają strzępki, małe formy, esej filozoficzny, może dramat?". Taka wymiana myśli o literaturze w Prologu otwiera książkę „Influenza magna. U progów wieczności", nowe dzieło Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej". Słowa te wypowiada Tadeusz Boy-Żeleński w rozmowie z młodym Witoldem Gombrowiczem. Skąd tu Boy i Gombrowicz? Otóż jest to książka historyczna, osadzona w realiach drugiej dekady XX wieku, gdzie postaci historyczne mieszają się z fikcyjnymi, choć te drugie autor wykreował nie mniej autentyczne.

Publikacja: 09.07.2021 18:00

Paskudny koniec pięknej epoki

Foto: materiały prasowe

„Influenza magna" (z łac. „Wielka grypa", czyli grypa hiszpanka, która spustoszyła świat zaraz po I wojnie światowej), to powieść złożona z kilku zazębiających się wątków. Podzielona jest na cztery „Strony", każda przypisana do innej postaci. Pierwsza opowiada o doktorze Franzu Wiegemannie, który prosto z wiedeńskiej bohemy trafia na front wschodni, idąc z austro-węgierską ofensywą w stronę Karpat. Druga poświęcona jest Egonowi Schielemu, awangardowemu malarzowi, jego życiowym perypetiom i wyborom artystycznym. Trzecia dotyczy pianistki Grety Trakl, siostry poety przeklętego Georga Trakla, który popadł w szaleństwo i dokonał żywota w krakowskim szpitalu 3 listopada 1914 r. Ostatnia część opowiada o rzeczonym Boyu, z wykształcenia lekarzu, który na kartach powieści kroi, szyje, amputuje i nastawia kończyny żołnierzy dogorywającego imperium Habsburgów. Wśród nich jest też Franciszek Chyłka, chłop z podkrakowskiej wsi, który jest drugim bohaterem tego rozdziału, a jego losy są inspirowane historią pradziadka autora.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Menedżerowie są zmęczeni
Plus Minus
Konrad Szymański: Cztery bomby tykają pod członkostwem Polski w UE
Plus Minus
Polexit albo śmierć
Plus Minus
„Fallout”: Kolejna udana serialowa adaptacja gry po „The Last of Us”
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Kaczyński. Demiurg polityki i strażnik partyjnego żłobu