Ludzka pamięć lepsza niż internet

Wszystkie szkoły tradycji oralnej łączy przekonanie, że odbiorcą wiedzy jest nie tylko świadomy umysł, ale także całe ciało człowieka. I to człowiek, nie pismo, jest właściwym nośnikiem najważniejszych ludzkich przekazów.

Publikacja: 01.02.2019 17:00

Siła poezji wydobywanej z ciała rapsoda oddziaływała też w jakiś sposób na jego pomocnika. Bracia Ja

Siła poezji wydobywanej z ciała rapsoda oddziaływała też w jakiś sposób na jego pomocnika. Bracia Jamanenowie na słynnej fotografii

Foto: Wikipedia

Charakterystyczne uczucie lekkiego mdlenia w okolicy żołądka. Kto z nas go nie zna? Pojawia się, gdy przypominamy sobie, że nie pamiętamy. Może to być wątek rozmowy, zagubiony w chwili, gdy nasz interlokutor wszedł nam w słowo i tak długo trwał przy swoim, aż zdążyliśmy zapomnieć, co mieliśmy do powiedzenia. Może to być argument utracony i przez to niewykorzystany w toku gorączkowej dyskusji. Wydawać by się mogło, że skoro o czymś zapomnieliśmy, nie było to warte naszej uwagi. I czasem rzeczywiście stwierdzamy to z ulgą, gdy post factum przypomina nam się błahy koncept, zawieruszony na chwilę w zakamarkach pamięci. Czasem jednak okazuje się, że sprawa warta była podniesienia, a my plujemy sobie w brodę, gdy partner naszej rozmowy zdążył już sobie pójść, niedoinformowany lub niedostatecznie przekonany. Dlatego w owym krytycznym momencie zawsze doskwiera nam ukłucie niepokoju: cóż takiego mieliśmy powiedzieć, skoro czujemy, że powinniśmy?

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów