„Berezowska”. Erotyka bez emocji

Autorka tej książki, Małgorzata Czyńska, mówiła w wywiadzie, że miała do dyspozycji znacznie mniej materiałów, niż sądziła, że znajdzie – wszak Maja Berezowska, autorka rysunków, grafik i scenografii, pojawia się na kartach wielu wspomnień i korespondencji. Ona sama jednak pamiętnika nie prowadziła, a w wywiadach mówiła niewiele.

Publikacja: 11.01.2019 19:00

„Berezowska”. Erotyka bez emocji

Foto: materiały prasowe

Zachowało się jednak po niej nieco listów i archiwalnych materiałów filmowych. Ówczesne media często interesowały się nią, a ona sama prowadziła dom otwarty – rodzaj salonu będącego enklawą dla barwnych postaci PRL-owskiej rzeczywistości.

Dla tych, którym nazwisko Berezowskiej nic nie mówi – była autorką wspaniałych erotycznych rysunków, m.in. na łamach „Szpilek" i „Przekroju", nie tyle ilustracji, co całych opowiastek okraszonych specyficznym poczuciem humoru. Jednak jak dowiadujemy się dzięki Czyńskiej, która w dorobku ma biografię rzeźbiarki Katarzyny Kobro, w życiu Berezowskiej bywało i mniej zabawnie. Choćby wtedy, gdy namalowane przed wojną karykatury Hitlera zgotowały jej później udrękę w obozie w Ravensbrück.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów