fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Podejrzany mecz - PZPN śledzi

Mecz Arki ze Śląskiem sędziował Daniel Stefański
Shutterstock
Zbyt dużo podejrzanych zakładów na meczu Śląska Wrocław z Arką Gdynia w ostatniej kolejce spowodowało reakcję bukmacherów i PZPN.

Federacja wydała oświadczenie, podpisane przez szefa wydziału dyscypliny Adama Gilarskiego, w którym informuje, że wszczęła śledztwo „w związku z informacjami o podejrzanych (nietypowych) próbach dokonania zakładów bukmacherskich na zdarzenia meczowe".

– Dostaliśmy zawiadomienie od legalnie działającej w Polsce firmy, której nazwy nie mogę zdradzić – mówi „Rzeczpospolitej" Gilarski. – Dotyczyło podejrzanych zakładów, w których chodziło o żółte kartki. Podejrzenia wzbudzały sumy. Firma ostatecznie odmówiła przyjęcia zakładu, wycofała go z oferty i zgodnie z przepisami powiadomiła PZPN, a my wszczęliśmy dochodzenie. Sprawą zajmuje się policja.

Mecz Arki ze Śląskiem sędziował Daniel Stefański, autor najbardziej kontrowersyjnej decyzji w tym sezonie – nie odgwizdał rzutu karnego dla Lechii Gdańsk w meczu z Legią. We Wrocławiu arbiter pokazał pięć żółtych kartek, a Adam Deja z Arki w 39. minucie dostał drugą żółtą i musiał się udać pod prysznic. Na obie solidnie zapracował i nie pozostawił Stefańskiemu wyboru.

Gilarski pytany, czy policja wejdzie do domu obrońcy Arki i będzie go przesłuchiwać w sprawie czerwonej kartki, wzbrania się przed odpowiedzią: – Nie będę mówił o nazwiskach ani tym bardziej o metodach pracy policji, o tym, kogo i kiedy będzie przesłuchiwać.

Szef wydziału dyscypliny potwierdza, że zdarzenia, których obstawienie wywołało podejrzenia bukmachera, miały później miejsce na boisku. Arka sytuacji nie komentuje. – Nie jesteśmy stroną w sprawie – mówi „Rz" rzecznik klubu Tomasz Rybiński. Na pytanie, czy piłkarze, którzy zostali ukarani żółtymi kartkami jeszcze w pierwszej połowie, z usuniętym z boiska Deją na czele, zostaną wezwani do złożenia wyjaśnień, odpowiada: – Nie mamy podstaw, by ich wzywać.

PZPN współpracuje z bukmacherami od lat. Informacje o podejrzanych zakładach – a dziś w internecie można obstawiać wszystko: wynik meczu, strzelców bramek, na kartkach czy autach skończywszy – otrzymuje jednak nie tylko od samych firm (które w ten sposób chronią swoje pieniądze), ale także od UEFA.

Europejska konfederacja współpracuje z firmą monitorującą zakłady – Sportsradar. – Jest kilka poziomów takich alertów: zielony, pomarańczowy, żółty i czerwony, niemal jednoznaczny z tym, że doszło do ustawienia meczu – tłumaczy Gilarski. – Na szczęście jeszcze z czerwonym alertem nie mieliśmy do czynienia i oczywiście także zgłoszenie dotyczące meczu Śląska z Arką nie było tego koloru.

To nie jest pierwsze postępowanie, jakie prowadzi PZPN: – Reagowaliśmy już kilka razy, prowadzę około 8–10 dochodzeń w sezonie. Muszę reagować chociażby na komentarze na forach internetowych. Dotychczas nie znaleźliśmy żadnego potwierdzenia podejrzeń – mówi szef wydziału dyscypliny.

Prawda natomiast jest taka, że bardzo trudno udowodnić coś takiego ponad wszelką wątpliwość.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA