fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Papież Franciszek

Papież „bardzo zasmucony” przekształceniem Hagia Sophia w meczet

AFP
- Moje myśli kieruję w stronę Stambułu. Myślę o Hagii Sophii. Jestem bardzo zmartwiony - powiedział papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Papież nie rozwinął dalej swojej wypowiedzi, dotyczącej piątkowej decyzji o przekształceniu po 86 latach muzeum Hagia Sophia z powrotem w meczet.

Hagia Sofia została zbudowana jako kościół Mądrości Bożej - najważniejsza świątynia Cesarstwa Bizantyjskiego, centralny punkt jej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w XV wieku wokół niej dobudowano minarety i obiekt zamieniono w meczet. Zmianę w muzeum zadekretował w 1934 roku Mustafa Kemal Atatürk, założyciel Republiki Tureckiej.

W piątek najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił decyzję z 1934 roku o przekształceniu stambulskiej świątyni Hagia Sophia w muzeum. Niedługo później prezydent Recep Tayyip Erdogan podpisał dekret, formalnie ustanawiając tam meczet. Jego bramy mają zostać otwarte od 24 lipca.

Dowiedz się więcej: Sąd unieważnia decyzję o przekształceniu Hagia Sophia w muzeum. Erdogan podpisał dekret

- Naleganie, by Hagia Sophia pozostała muzeum, byłoby podobne do żądania by Watykan przekształcić w muzeum - stwierdził Recep Tayyip Erdogan w specjalnym przemówieniu do narodu. - Prawa Turcji do Hagia Sophia są nie mniejsze niż tych, którzy zbudowali historyczny kompleks prawie 1500 lat temu - dodał. Prezydent Turcji zastrzegł, że „drzwi Hagii Sophii będą otwarte dla Turków, obcokrajowców, muzułmanów i niemuzułmanów, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych meczetów”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA