fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Michał Szułdrzyński o zmianach PiS mapie województw

Michał Szułdrzyński
Samorządowcy nie czekają na decyzje nowego rządu i już protestują przeciwko proponowanym przez PiS zmianom na administracyjnej mapie Polski.

Obawiają się, że skutkiem takiej reformy może być nawet utrata środków unijnych, których właśnie samorządy są największymi beneficjentami.

Ten problem bez wątpienia rządzący muszą wziąć pod uwagę, gdy będą planować zmiany. Jednak obecny ustrój samorządów, podział terytorialny i liczba województw nie są dogmatem. To prawda, reforma samorządowa jest jednym z najbardziej chwalonych osiągnięć polskiej transformacji. Jednak nie można zamykać oczu na to, że przyjęty model – budowy silnych ośrodków wojewódzkich, z których bogactwo i rozwój miały promieniować na cały region – nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

Dość rzucić okiem na mapę dróg i połączeń kolejowych, by zobaczyć, że wiele dużych, lecz peryferyjnych ośrodków odciętych jest komunikacyjnie od swych metropolii.

Podział administracyjny to nie dekalog, którego nie da się zmienić. A partia, która wygrała wybory, ma prawo proponować swoje koncepcje także w tej dziedzinie. Ważne, by były sensowne i wprowadzane w sposób, który przyniesie więcej pożytków niż szkód.

Rząd – ustami wicepremiera Mateusza Morawieckiego – zapowiada, że zmieni model rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski. Dotąd oparty był on na kapitale pochodzącym z zewnątrz i na taniej sile roboczej. Ten model rozwoju powoli dochodzi do kresu swej wydolności. Rząd planuje jego zmianę poprzez stawianie przede wszystkim na innowacje i rozwój rodzimego kapitału. Zmiana filozofii funkcjonowania regionów byłaby logiczną konsekwencją zmiany modelu rozwoju całego państwa.

Nie byłoby jednak dobrze, gdyby zmiana granic województw miała być wyłącznie okazją do nowych wyborów samorządowych i walki o władzę. Na szczęście sygnały dochodzące z PiS zdają się wskazywać, że partia nie szykuje się w najbliższym czasie do jakichkolwiek wyborów, mając świadomość, ile społecznego poparcia straciła, prowadząc spór o Trybunał Konstytucyjny.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA