fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Wojciech Tumidalski: Dłuższa kolejka po sprawiedliwość

Kredyt we frankach szwajcarskich
Rozstrzyganie sporów frankowiczów jest spowolnione.
Adobe Stock
Im szybciej się utrwali, że możemy swoje spory załatwiać bez angażowania machiny państwa, tym szybciej będziemy mieli szansę na ich szczęśliwy finał.

Sytuacja dojrzała do wezwania: unikajcie sądów, jeśli tylko możecie. Zmian na lepsze w tym obszarze niestety nie widać, ministerstwo woli wymieniać prezesów sądów, niż coś zrobić z ogólną niewydolnością systemową wymiaru sprawiedliwości, który do prowadzenia procesów ma wyjątkowo nieprzyjazne procedury. A na to nakłada się jeszcze efekt pandemii, przez którą wiele rozpraw odwołano lub odroczono. Jeśli więc jakieś formy negocjacji, mediacji czy arbitrażu mogą doprowadzić do porozumienia – warto z nich skorzystać.

Gorzej, gdy sądu uniknąć się nie da. W tej grupie są konsumenci, którzy spierają się z bankami o udzielone im przed laty kredyty frankowe. Po wyroku TSUE, który wskazał, jak te sprawy mają się w świetle prawa unijnego, chętnych do walki z bankiem o swoje jeszcze przybyło. Efekt łatwy do przewidzenia: w największych sądach w kraju liczba spraw frankowych wzrosła trzykrotnie. A nie są to proste sprawy na jedno sądowe posiedzenie. Przeciwnie, ciągną się latami – szczególnie gdy bank zechce skorzystać ze wszystkich możliwości zyskania na czasie, jakie prawo zakłada, a jest ich wiele.

Nic więc dziwnego, że prezesi sądów wyglądają wsparcia w Ministerstwie Sprawiedliwości, choćby po to, aby powołać „wydziały frankowe", co niestety idzie opornie, choć specjalizacja w sądach jest dobra, bo łatwiej o szybki wyrok u przeszkolonego sędziego, który nie musi skakać z tematu na temat. Problem jednak w tym, że sędziów ciągle brakuje, a ich obecne nominacje, dokonywane z udziałem obecnej KRS, budzą znane wątpliwości.

Tym bardziej więc pożądane, by w sprawie procesów frankowych głos zabrał Sąd Najwyższy, i to nie w jednostkowej sprawie, lecz wydając uchwałę – może nawet całej Izby Cywilnej. To by naprawdę pomogło sądom skrócić kolejkę po sprawiedliwość.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA