fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Liam Fox: Do obrony zasad potrzeba odwagi

Adobe Stock
WTO potrzebuje silnego przywództwa politycznego, aby stanąć w obronie światowego handlu.

Jako kandydat Wielkiej Brytanii na przewodniczącego Światowej Organizacji Handlu (WTO) chcę wnieść optymizm i polityczną energię na stanowisko, które może poprawić życie milionów ludzi na całym świecie. Jestem zdecydowanym zwolennikiem systemu handlu międzynarodowego opartego na zasadach. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej musimy walczyć o ochronę tych podstawowych zasad, na których jest on oparty.

Utrzymanie płynności handlu międzynarodowego będzie miało kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Polska jest kluczowym sojusznikiem Wielkiej Brytanii, a ja od dawna bronię polskich interesów – jako brytyjski minister obrony pomogłem w utworzeniu Grupy Północnej NATO.

Światowy handel się kurczy

W czasie, gdy byłem brytyjskim ministrem ds. handlu międzynarodowego, byłem świadkiem tego, jak handel może zmienić życie wielu ludzi na lepsze. To dzięki współpracy narody mogą rozwijać handel i zapewniać dobrobyt swoim obywatelom. Ale nadal stoi przed nami wiele wyzwań i zagrożeń.

Jeszcze przed pandemią, w drugiej połowie 2019 r., światowy handel zaczął się kurczyć, co w połączeniu z globalnym wzrostem tendencji protekcjonistycznych oznaczało zakwestionowanie wspólnych wartości leżących u podstaw światowego systemu handlu.

Wychodząc z pandemii, nie możemy jeszcze ocenić w pełni rozmiaru strat gospodarczych. Ale doświadczenie wskazuje, że najcięższe brzemię często spoczywa na tych, którzy mają najmniej sił, by je unieść. Dlatego musimy walczyć z globalnym wzrostem barier ograniczających handel. Niedawne sprawozdanie WTO w sprawie nowych środków ograniczających handel w grupie G20 pokazuje, że od 2009 r. udział przywozu do państw G20 objętego tymi środkami ochrony rynku podwajał się co dwa lata, osiągając pod koniec 2019 r. zdumiewający poziom 10,3 proc.

Jaki jest zatem sens prób poprawy światowego rozwoju, jeżeli jednocześnie największe kraje świata tworzą bariery? Musimy stosować się do zasad, które głosimy, i pracować nad zapewnieniem większego udziału w światowym handlu krajom rozwijającym się, oraz minimalizowaniem niepotrzebnych środków ograniczających. Nie boję się mówić o tym otwarcie. System wymaga reform, a ja jestem zaangażowany w promowanie programu wolnego handlu, który pozwoli na rozpowszechnienie korzyści z niego w każdym społeczeństwie i poprawę standardu życia ludzi na całym świecie.

WTO jest w stanie to zapewnić przy odpowiednim przywództwie – w ciągu zaledwie jednego pokolenia pomogła już wydźwignąć miliard ludzi ze skrajnego ubóstwa, co jest osiągnięciem na skalę całej historii ludzkości. Jednak teraz, kiedy relacje handlowe są napięte bardziej niż kiedykolwiek wcześniej od czasu drugiej wojny światowej, podjęcie błędnych decyzji może doprowadzić do rozpadu światowego systemu handlu w jego znanej nam postaci. I cofnąć nas do czasów, kiedy zwyciężał najsilniejszy, a najsłabsi mogli liczyć tylko na to, co zostało im dane. Nie możemy do tego dopuścić.

Trzeba obronić i odnowić WTO

Potrzebujemy odwagi, by podejmować trudne decyzje, i nowego przywódcy, który ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę, by to robić. WTO nie brakuje możliwości technicznych, brakuje jej znaczenia politycznego i wiarygodności. Dlatego też potrzebujemy doświadczonego i szanowanego polityka, z niezrównanym doświadczeniem międzynarodowym i osiągnięciami w przeprowadzaniu reform w dużych organizacjach. Wierzę, że mogę wnieść te wartości ze sobą.

Jestem w stanie bronić i odnowić WTO i nie obawiam się przekazywać jej członkom trudnych wiadomości dotyczących reform, zrównoważonego rozwoju i postępu. WTO musi pracować u podstaw i zaspokajać potrzeby małych przedsiębiorstw zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Światowa Organizacja Handlu stoi w obliczu nadzwyczajnego ryzyka, z którym nie zetknęła się od czasu jej utworzenia. Jako dyrektor generalny będę walczył o zmiany, których potrzebujemy, i powrócę do przestrzegania naszych zasad założycielskich.

Dr Liam Fox jest brytyjskim kandydatem na dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu (ang. WTO). W latach 2016–2019 był ministrem ds. handlu międzynarodowego, a w 2010–2011 – ministrem obrony Wielkiej Brytanii

Tytuł i śródtytuły od redakcji

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA