fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Tomasz Pietryga: Dopalacze – sprawa kryminalna

Tomasz Pietryga
Rzeczpospolita
Sprzedawcy dopalaczy, środków odurzających czy psychotropowych udających materiały kolekcjonerskie czy odżywki dla sportowców mogą być karani jak przestępcy.

Jeżeli sprzedawany specyfik zagraża zdrowiu i życiu, handlarzowi może grozić nawet osiem lat więzienia. To sedno odpowiedzi Sądu Najwyższego na pytanie prawne jednego z sądów. Może mieć ono znaczenie w walce z groźnymi specyfikami.

Państwo od lat, mimo wielu medialnych akcji, zamykania sklepów, nalotów inspekcji i zmian w przepisach, nie radzi sobie z tym niebezpiecznym zjawiskiem. Kiedy minister zdrowia wpisuje na listy zakazanych specyfików kolejne groźne substancje, handlarze są zwykle krok przed nim, wpuszczając do obrotu nowe, a więc jeszcze niezakazane związki chemiczne. Zabawa w kotka i myszkę trwa w najlepsze. A nazwanie tych specyfików „materiałami kolekcjonerskimi" jest jedynie bezczelną kpiną z prawa.

Nie ma złudzeń, wypowiedź SN na pewno nie ograniczy handlu dopalaczami, może jednak przyczynić się do likwidacji utrzymującej się fikcji i nazwania rzeczy po imieniu. Handlarze „materiałami kolekcjonerskimi" dotychczas karani byli karami administracyjnymi, np. za niedopełnienie wymagań formalnych związanych z obrotem.

Teraz bliżej im będzie do dilerów narkotyków.

Więzienie za sprzedaż dopalaczy jako odżywek dla sportowców >C3

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA