fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Dramat antysystemowych sędziów - komentuje Tomasz Pietryga

Fotolia.com
Drugie co do wielkości sędziowskie stowarzyszenie Themis wezwało do bojkotu nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Apeluje, aby sędziowie nie zgłaszali się do konkursów na wakaty, nie ubiegali o awanse, bo KRS została wybrana z naruszeniem konstytucji.

Wcześniej w podobnym tonie sędziowskie organizacje wzywały do bojkotu naboru do KRS, zresztą bardzo skutecznie. Na 15 miejsc do nowej Rady zgłosiło się tylko 18 chętnych. Co na 10-tys. populację sędziów było dowodem silnego wpływu na ich decyzje, nawet jeśli dla niektórych główną motywacją był środowiskowy ostracyzm.

Nie sądzę, aby apel Themis przyniósł podobny efekt. Wydaje się wręcz niedorzeczny. KRS jest silnikiem Temidy, od niej zależy swobodny przepływ i wymiana kadr w wymiarze sprawiedliwości. Zacięcie się silnika, do czego przecież wzywają sędziowie z Themis, oznacza zatrzymanie całego systemu, czyli sparaliżowanie pracy sądów. A to wprost uderzyłoby w obywateli i obrót gospodarczy.

Autorzy apelu świetnie zdają sobie sprawę, że takie mogłyby być konsekwencje, gdyby znaleźli posłuch u większości środowiska. Pokazują też, jak radykalną postawę przyjęli.

PiS po opanowaniu TK, SN i KRS zresetował system, mając do tego demokratyczny mandat, a oni znaleźli się poza nim, stali się antysystemowi. Tyle że dalej jest już tylko ściana. Bo skoro kwestionuje się legalność zreformowanych instytucji i ich decyzji, trudno w tym systemie funkcjonować.

To dramat przegranych. Ale też przestroga. Konstytucja nie powinna się stać ani relikwią, ani rekwizytem, a dla niektórych tym się właśnie stała. Kilku naczelnych interpretatorów łatwo uczyniło z niej polityczny bat, którym można okładać przeciwnika, mając usta pełne frazesów.

Tyle że czasy się zmieniają i władza też. Czy warto się spalać, jak śpiewał Kazik Staszewski? Kiedy przed kilku laty prezes TK prof. Andrzej Rzepliński oznajmił, że krytykująca jego orzeczenie w sprawie zamrożenia sędziowskich uposażeń Iustitia łamie konstytucję, bo działa jak związek zawodowy, oburzeniu sędziów nie było końca. Czy dziś ten jednoosobowy werdykt jest aktualny?

Warto się nad tym zastanowić, zanim ruszy się drogą, z której trudno będzie zawrócić. Warto też pamiętać, dla kogo są sądy i sędziowie. Dla samych siebie czy dla obywateli, dla których nie radykalny stan ducha jest ważny, ale szybki i sprawiedliwy proces.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA