Reklama
Rozwiń

Kto odpowie za szkody wyrządzone przez sztuczną inteligencję?

Systemy oparte na sztucznej inteligencji (dalej: „SI”) coraz częściej stają się częścią różnych sfer naszego życia. Jest oczywiste, że powinny być bezpieczne i godne zaufania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy systemy te zawodzą, a to może skutkować wyrządzeniem szkody. W takich przypadkach ustalenie osoby odpowiedzialnej za szkodę może okazać się trudne albo wręcz niemożliwe, np. w sytuacjach ataków hackerskich. Kwestię określenia takiej osoby znacząco utrudnia również autonomiczny charakter funkcjonowania systemów SI.

Publikacja: 19.04.2021 14:08

Kto odpowie za szkody wyrządzone przez sztuczną inteligencję?

Foto: Adobe Stock

Z uwagi na specyfikę systemów SI dostrzeżono potrzebę prawnego uregulowania różnych aspektów jej funkcjonowania. Na początku 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła Białą Księgę w sprawie sztucznej inteligencji. Europejskie podejście do doskonałości i zaufania, w której odniosła się m.in. do problemu odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez SI. 20 października 2020 r. Parlament Europejski przyjął Rezolucję z zaleceniami dla Komisji w sprawie systemu odpowiedzialności cywilnej za sztuczną inteligencję (2020/2014(INL)) (dalej jako: „Rezolucja"), w której potwierdzono potrzebę przyjęcia przekrojowych ram prawnych w tym zakresie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach