fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Złote czasy dla deweloperów przemysłowych

pexels.com
Rynek nieruchomości logistyczno-przemysłowych w Polsce rośnie w imponującym tempie. W 2017 r. zasoby osiągnęły 13,5 mln mkw. Deweloperzy przekazali do użytkowania ponad 2,3 mln mkw. magazynów, o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

Tempo przyrostu jest wyraźnie wyższe niż w przypadku biur i obiektów handlowych (po kilka procent), a nawet rozgrzanego segmentu mieszkaniowego (17 proc.). Aktywność deweloperów nie gaśnie, w budowie jest teraz 1,3 mln mkw. magazynów. Inwestycjami w ten segment rynku zainteresowali się deweloperzy mieszkaniowi, tacy jak Marvipol i J.W. Construction, czy biurowi, jak Polski Holding Nieruchomości, którzy ochoczo współpracują z branżowymi wyjadaczami.

Średni odsetek powierzchni niewynajętej to 4,5 proc., o 1,7 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Popyt na magazyny jest napędzany przez sieci handlowe i inne podmioty rozwijające sprzedaż w kanale e-commerce oraz operatorów logistycznych. Przyciąga ich rozpędzona polska gospodarka i wciąż niższe niż na Zachodzie koszty funkcjonowania.

Największe oddane w zeszłym roku magazyny zostały zbudowane na zamówienie konkretnych przedsiębiorstw: Amazona w Kołbaskowie i Sosnowcu, OBI w Łodzi, Castoramy w Strykowie i Zalando...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA