fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Planetarium w elektrowni

Pod kopułą - ekranem jest ponad 100 miejsc
materiały prasowe
W Łodzi w styczniu 2016 roku zostanie otwarte dla publiczności najnowocześniejsze w kraju planetarium wyposażone w sprzęt o wartości ok. 13 mln zł.

Obiekt ma kopułę średnicy 14 metrów. Został umieszczony w zrewitalizowanym budynku zabytkowej elektrowni.

Pod kopułą znajduje się 110 miejsc. Polsko-amerykańskie konsorcjum odpowiedzialne za oprogramowanie i wyposażenie planetarium zapewniło doskonały obraz o jakości ośmiokrotnie wyższej od HD - w rozdzielczości ponad 32 mln pikseli. Planetarium ma sześć projektorów sterowanych przez 12 nowoczesnych komputerów i bezszwowy ekran sferyczny.

W Planetarium będą odbywać się również wydarzenia artystyczno-muzyczne, gdyż sala projekcyjna ma niezwykłą akustykę dźwiękową, to rodzaj nowego medium blisko spokrewnionego z kinem.

Kompleks dawnej elektrociepłowni EC1 stanowi część Nowego Centrum Łodzi - projektu rewitalizacyjnego obejmującego obszar ok. 90 ha w ścisłym centrum miasta. W zabytkowych obiektach EC1 umiejscowione zostaną instytucje kultury oraz Centrum Nauki i Techniki. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł stanowi dofinansowane z UE.

Więcej informacji na stronie planetarium.

-pap, nauka w Polsce

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA