Zasady eksmisji podczas budowania dróg i autostrad

Budującym autostrady nie będzie wolno wyrzucać z mieszkań na bruk lokatorów niemających się gdzie podziać. Zasada nie obejmie majętnych osób.

Publikacja: 31.12.2018 06:30

Zasady eksmisji podczas budowania dróg i autostrad

Foto: 123RF

Senatorowie chcą uregulować zasady eksmisji z mieszkań służbowych oraz lokali przejmowanych przez państwo na podstawie specustaw, takich jak drogowa. Projekt w tej sprawie trafił właśnie do Senatu. Blokuje on eksmisje w okresie jesienno-zimowym oraz na bruk. Nie będzie to jednak dotyczyło osób majętnych ani posiadających inne lokale.

Bardziej humanitarna egzekucja

Chodzi o propozycję zmian ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz ośmiu innych ustaw dotyczących służb mundurowych, takich jak: policja, Państwowa Straż Pożarna, wojsko, Straż Graniczna, Służba Więzienna.

Czytaj także: Eksmisja: nowe zasady do starych spraw

Senacka Komisja Ustawodawcza proponuje dodać do ustawy o postępowaniu administracyjnym dwa nowe artykuły: 144a i 144b. Pierwszy zakazuje eksmisji w okresie od 1 listopada do 31 marca, ale pod warunkiem, że były lokator nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.

Drugi przepis zabrania w większości wypadków eksmisji na bruk. Egzekutor będzie przymusowo przeprowadzał do mieszkania, do którego eksmitowanemu przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać. Gdy ten takiego tytułu nie ma, eksmisja zostanie wstrzymana, dopóki gmina nie wskaże pomieszczenia tymczasowego, chyba że zrobi to inna osoba (np. wierzyciel).

Przepis zezwala na eksmisję donikąd osób mających środki finansowe, które mogą przeznaczyć na wynajem lub zakup mieszkania.

Analogiczne uregulowania znalazły się w ośmiu ustawach służb mundurowych. Dodatkowo dodano w każdej z nich katalog osób chronionych. Chodzi o: ciężarne, małoletnich, niepełnosprawnych, ubezwłasnowolnionych i ich opiekunów, obłożenie chorych, emerytów i rencistów. Organ właściwy do wydania decyzji o opróżnieniu przez nie mieszkania lub tymczasowej kwatery, np. komendant policji, będzie kierował pozew do sądu. Sam nie będzie wydawał decyzji.

To efekt wyroku Trybunału

Projekt realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2017 r. Zamknął on możliwość wyrzucania na podstawie procedury administracyjnej z mieszkań służbowych oraz lokali przejmowanych przez państwo na podstawie tzw. specustaw.

Trybunał przesądził, że nie wolno eksmitować ludzi na bruk na podstawie art. 144 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zdaniem TK przepis ten naruszał trzy konstytucyjne zasady: godności człowieka (art. 30), dobra rodziny (art. 71 ust. 1) oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych obywateli, a także ochrony przed bezdomnością (art. 75).

Wniosek do TK o zbadanie jego konstytucyjności złożył rzecznik praw obywatelskich. Od lat zabiegał o zmianę przepisów. Lokatorzy zajmujący mieszania służb mundurowych byli w dużo gorszej sytuacji. Stosuje się do nich przepisy administracyjne, a nie cywilne.

Podobnie jest z ludźmi eksmitowanymi z mieszkań w związku z ważnymi społecznie inwestycjami, takimi jak autostrady. W ich wypadku spraw o eksmisję nie rozpatrywały sądy cywilne, lecz administracyjne. Nie stosowało się też do nich kodeksu postępowania cywilnego, ale przepisy dotyczące egzekucji w administracji.

Lokatorzy z mieszkań służb mundurowych wykluczeni są również z działania ustawy o ochronie praw lokatorów. Można było więc ich wyrzucić w zimie na ulicę w majestacie prawa.

Krok w dobrym kierunku

– Dobrze, że projekt w końcu powstał. Długo trzeba było na niego czekać – mówi Kamila Dołowska, dyrektor zespołu prawa cywilnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Po wyroku TK brakuje przepisów pozwalających na eksmisję z tych lokali. Dla lokatorów to oczywiście korzystna sytuacja. Tak nie może być jednak wiecznie. Trzeba stworzyć minimalne standardy ochrony przed eksmisją, ale nie można całkowicie zablokować ważnych inwestycji publicznych, np. budowy dróg czy autostrad – tłumaczy Kamila Dołowska.

Projekt chwalą również działacze lokatorscy.

– Od lat walczymy o to, by do mieszkań służb mundurowych stosować takie same reguły jak do innych lokali – wyjaśnia Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów.

Senatorowie chcą uregulować zasady eksmisji z mieszkań służbowych oraz lokali przejmowanych przez państwo na podstawie specustaw, takich jak drogowa. Projekt w tej sprawie trafił właśnie do Senatu. Blokuje on eksmisje w okresie jesienno-zimowym oraz na bruk. Nie będzie to jednak dotyczyło osób majętnych ani posiadających inne lokale.

Bardziej humanitarna egzekucja

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów