Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice

Firmy lubią nowoczesne biura w centrum stolicy. Pod koniec marca poziom pustostanów w tym rejonie Warszawy wyniósł 7,4 proc., o 2,2 proc. mniej niż rok temu – wynika z analiz firmy doradczej JLL. Czynsze idą w górę.

Publikacja: 09.05.2025 10:34

Biurowiec Office House w kompleksie Towarowa 22 w Warszawie

Biurowiec Office House w kompleksie Towarowa 22 w Warszawie

Foto: mat.prasowe

aig

W I kwartale 2025 r. zasoby biurowe Warszawy zwiększyły się zaledwie o 6 tys. mkw.  - Większość nowej podaży planowanej na ten rok trafi na rynek w kolejnych kwartałach. Pod koniec marca w budowie było niemal 230 tys. mkw. biur – wskazują analitycy JLL.

Biurowce na finiszu

Do końca tego roku ukończone zostaną takie obiekty jak The Bridge (47 tys. mkw.), Office House (28 tys. mkw.) i V-Tower (28 tys. mkw.).  Jak mówią eksperci JLL, deweloperzy biurowi koncentrują się na strefach centralnych.

- W I kwartale roku wynajęto w Warszawie 160,5 tys. mkw. biur, o 15 proc. więcej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Pierwszy kwartał charakteryzował się relatywnie niskim udziałem renegocjacji umów (25 proc.) – podaje Mateusz Polkowski, ekspert JLL. – Można się jednak spodziewać, że w nadchodzących miesiącach ich udział będzie się zwiększał do poziomów z lat ubiegłych.

Popyt na biura w strefach centralnych znacznie przewyższa zainteresowanie siedzibami do pracy w pozostałych obszarach miasta.

Ile metrów biura dla firmy? Ile kosztuje wynajem? 

Przeciętna wielkość wynajmowanych w stolicy biur to nieco ponad 900 mkw. - Niemal 70 proc. transakcji dotyczyło metraży poniżej 750 mkw., co świadczy o dużym rozdrobnieniu popytu – mówi Mateusz Polkowski.

Najwięcej powierzchni biurowych w ofercie to moduły poniżej 1 tys. mkw.  - To przy obecnej strukturze popytu sprzyja najemcom – mówią analitycy JLL. -  W przypadku powierzchni powyżej 2 tys. mkw. oferta mocno spada. Firmy poszukujące biur tej wielkości w istniejących obiektach muszą często rozszerzyć poszukiwania na całe miasto.

I kwartał 2025 r. przyniósł kolejny wzrost stawek za najlepsze powierzchnie w większości stref biurowych. JLL podaje, że czynsze w Centralnym Obszarze Biznesu to 28,5 euro za mkw.

- Dość szybki wzrost stawek najmu biur w strefie centrum dotyczy przede wszystkim rejonu ronda Daszyńskiego, co wynika z dużej atrakcyjności tego obszaru, zarówno ze względu na dostępność nowo ukończonej, a także planowanej powierzchni – wyjaśniają analitycy JLL. - Pozostałe strefy biurowe Warszawy także odnotowały wzrosty rzędu 0,5-1,0 euro za mkw.

Czytaj więcej

Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału

Eksperci JLL prognozują, że utrzymujący się popyt na powierzchnie premium i bardzo ograniczona nowa podaż przełożą się na dalsze wzrosty stawek w perspektywie najbliższych kilku lat.

Centrum Warszawy kontra inne dzielnice

W I kw. 2025 r. współczynnik pustostanów na warszawskim rynku biur to 10,5 proc. Pod koniec 2024 r. było to 10,6 proc., a w I kwartale 2024 r. - 11 proc.

- Ale to tylko pozorna stabilizacja – zaznaczają analitycy JLL. -  Na rynku biur coraz wyraźniej rysuje się postępująca polaryzacja, której wyznacznikiem jest poziom pustostanów. Przy wyborze biura najemcy w dalszym ciągu stawiają na jakość i doskonałą lokalizację. Najlepsze biurowce mają mniej wolnej powierzchni.  

Poziom pustostanów w strefach centralnych stolicy w I kwartale to 7,4 proc., a w najlepszych biurowcach w tym rejonie – tylko 5,4 proc. Podobnie jest w strefach poza centrum: w budynkach premium pustostany to 9,7 proc., podczas gdy wskaźnik liczony dla wszystkich obiektów w tym rejonie wyniósł 13 proc.

- Biorąc pod uwagę planowane do końca roku relokacje najemców do stref centralnych, poziom pustostanów poza centrum pozostanie na tym poziomie, mimo braku nowej podaży. Czynnikiem, który przyczyni się do spadku dostępności biur w dłuższej perspektywie, będzie wycofywanie starszych obiektów z oferty najmu – wyjaśniają eksperci JLL.

Czytaj więcej

Czy zabraknie nowych biur? Ile kosztuje najem siedziby do pracy?

Inwestorzy lubią biura w Polsce  

Wartość inwestycji na warszawskim rynku biur w I kw. 2025 r. to 175 mln euro, o 67 proc.  więcej niż w pierwszym kwartale 2024 r. – podają autorzy raportu.

Jak mówi Marcin Sulewski z JLL, inwestorzy są coraz bardziej „selektywni”. – Poszukują, w zależności od strategii, bezpiecznych przystani w postaci prestiżowych lokalizacji lub okazji do generowania wyższych zwrotów poprzez inwestycje w aktywa z potencjałem – wyjaśnia ekspert.  

Najważniejsze transakcje na początku 2025 r. to przejęcie kompleksu biurowego Wronia 31 w centrum Warszawy – został sprzedany przez LaSalle Investment Management firmie UNIQA Real Estate.

-Potwierdza to zainteresowanie inwestorów nieruchomościami w centralnych lokalizacjach. Zawarto też dwie transakcje biurowe we wschodniej części Warszawy. Jedną z nich jest sprzedaż przez spółkę Okam Capital nieruchomości z etapów D, E i F w inwestycji Bohema przy ulicy Szwedzkiej na Pradze- Północ - wskazują autorzy raportu. - Ta inwestycja jest  doskonałym przykładem rewitalizacji tkanki miejskiej. Drugą transakcją jest sprzedaż Mazovia Plaza przez Martley Capital polskiemu inwestorowi.  

Czytaj więcej

Biura. The Bridge prawie na mecie, oddanie w kwietniu

W I kwartale 2025 r. zasoby biurowe Warszawy zwiększyły się zaledwie o 6 tys. mkw.  - Większość nowej podaży planowanej na ten rok trafi na rynek w kolejnych kwartałach. Pod koniec marca w budowie było niemal 230 tys. mkw. biur – wskazują analitycy JLL.

Biurowce na finiszu

Pozostało jeszcze 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Nieruchomości
Nowy biurowiec przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem