Spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa a rozliczenia finansowe

Brakuje przepisów dotyczących rozliczeń finansowych między spółdzielnią a wyodrębnioną z niej wspólnotą mieszkaniową.

Aktualizacja: 18.12.2015 08:25 Publikacja: 18.12.2015 08:24

Spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa a rozliczenia finansowe

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Coraz częściej właściciele, którzy wykupili lokale od spółdzielni mieszkaniowej, chcą się wydzielić i funkcjonować tylko we wspólnocie mieszkaniowej.

Najczęściej decydują się na to, gdy uważają, że spółdzielnia źle administruje budynkiem. Dlatego chcą mieć większy wpływ na jego zarządzanie oraz na sposób wydatkowania pieniędzy.

– Wydzielenie wymaga jednak od nich naprawdę dużego samozaparcia – uważa Paweł Backiel, prezes Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Białymstoku, który nieraz pomagał takim wspólnotom.

Problemy zaś jego zdaniem biorą się z tego, że brakuje przepisów dotyczących rozliczeń finansowych między spółdzielnią a wyodrębniającą się z niej wspólnotą mieszkaniową,

Z tego powodu dochodzi więc do konfliktów, które często mają swój finał w sądzie.

Właściciele, którzy chcą pójść na swoje, nie mogą więc m.in. skutecznie żądać zwrotu pieniędzy wpłaconych na fundusz remontowy.

– Właścicielom wydaje się, że każdy budynek ma odrębny fundusz remontowy. Niestety, to nieprawda. Każda spółdzielnia ma tylko jeden dla wszystkich nieruchomości – tłumaczy Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie. O funduszu tym mówi art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z nim spółdzielnia dokonuje w księgach rachunkowych odpisów w koszty gospodarki mieszkaniowej. Odpisy w koszt środków wpłacanych przez właścicieli oraz osoby, którym przysługuje lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu, są jedynie ewidencjonowane na poszczególne budynki. A to nie jest tożsame z utworzeniem odrębnych funduszy.

Ponadto orzecznictwo SN nie jest korzystne dla wspólnot.

Między innymi w 2007 r. Sąd Najwyższy orzekł (sygn. III CSK 412/06), że wobec braku normatywnej podstawy wyłączenia funduszu remontowego z ogólnego pojęcia funduszy własnych spółdzielni nie można zasadnie podnosić, iż nie jest on funduszem własnym spółdzielni, nawet gdy pochodzi z wpłat osób niebędących jej członkami.

Według Grzegorza Abramka nowo powstała wspólnota nie ma więc roszczenia o przejęcie środków z funduszu remontowego, gdyż w momencie dokonywania odpisów w koszty jeszcze nie istniała. A pieniądze, które wpływały na fundusz, były w tym czasie kwotami należnymi spółdzielni.

Te zasady działają jednak w dwie strony. Gdyby więc spółdzielnia zaciągnęła kredyt i wyremontowała blok, a następnie powstałaby w nim wspólnota, to spółdzielnia może żądać przejęcia spłaty kredytu, jedynie do właścicieli z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, a nie wspólnoty.

Kością niezgody są także węzły ciepłownicze, kotłownie czy hydrofornie. Zdarza się, że np. jeden węzeł przypada na kilka bloków i nijak nie da się go podzielić. Gdy budowano bloki, nikt nie przypuszczał, że osiedla spółdzielcze będą dzielone na jednobudynkowe nieruchomości.

Kilka lat temu do sporu na tym tle doszło np. w SM Jedność w Piasecznie.

– Niestety, takie sprawy władne są rozstrzygnąć jedynie sądy – przyznaje Grzegorz Abramek. Nie są to jednak proste zagadnienia i spory ciągną się często latami.

Problem zauważył nawet ustawodawca.

Przez dwie ostatnie kadencje w Sejmie znajdował się projekt, który zawierał propozycje dotyczące rozliczeń między spółdzielnią mieszkaniową a wspólnotą.

Zgodnie z nim do takich rozliczeń powinno się stosować przepisy obowiązujące podczas podziału spółdzielni mieszkaniowej.

Projekt był jednak mocno krytykowany i ostatecznie Sejm nigdy go nie uchwalił.

Coraz częściej właściciele, którzy wykupili lokale od spółdzielni mieszkaniowej, chcą się wydzielić i funkcjonować tylko we wspólnocie mieszkaniowej.

Najczęściej decydują się na to, gdy uważają, że spółdzielnia źle administruje budynkiem. Dlatego chcą mieć większy wpływ na jego zarządzanie oraz na sposób wydatkowania pieniędzy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a