fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Reprywatyzacja: kolejne adresy na placu Defilad wracają do stolicy

Fotolia.com
Działki przy Pałacu Kultury znów mają mieć statut miejski. Tak zadecydowała komisja weryfikacyjna. Nie uwzględniła też odwołania w wypadku Chmielnej 70.

We wtorek komisja weryfikacyjna uchyliła trzy decyzje reprywatyzacyjne dotyczące działek położonych w ścisłym centrum Warszawy przy pl. Defilad. Chodzi o przedwojenne adresy: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 oraz Chmielna 50. Miały analogiczny stan prawny.

Zdaniem przewodniczącego komisji w wypadku trzech pierwszych decyzji doszło do rażącego naruszenia prawa administracyjnego. Nie było merytorycznych podstaw, by wydać decyzje w sprawie ich reprywatyzacji.

We wtorek komisja weryfikacyjna rozpatrzyła również odwołania: Marzeny K., Janusza P. i Grzegorza M. od decyzji KW w sprawie zwrotu miastu nieruchomości przy Chmielnej 70. Komisja postanowiła ich nie uwzględnić. To pierwsze odwołanie, którym zajęła się komisja weryfikacyjna.

Chmielna 70 to symbol. To od tej działki wartej przeszło 160 mln zł zaczęła się w zeszłym roku burza w Warszawie. Działka stała się symbolem dzikiej reprywatyzacji. Jej użytkownikami wieczystymi stali się dwaj adwokaci Robert N. i Grzegorz M. (były dziekan warszawskiej rady adwokackiej) oraz znajomy Roberta N. Janusz Piecyk. Pojawiły się jednak duże wątpliwości co do osoby, od której kupiono roszczenia do Chmielnej 70, a tym samym legalności zwrotu.

W wypadku Chmielnej 70 służy teraz odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Natomiast w sprawie trzech pozostałych działek położonych na pl. Defilad strony mogą wystąpić z odwołaniem do komisji, a dopiero później do wojewódzkiego sądu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA