Skarbówka zgadza się, by przedsiębiorca wynajmujący nieruchomość w ramach działalności gospodarczej po jej zakończeniu rozliczał najem na innych zasadach. Może z tym samym kontrahentem zawrzeć umowę najmu prywatnego i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Potwierdza to najnowsza interpretacja dotycząca przedsiębiorcy zajmującego się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami oraz najmem, który od 11 lat wynajmuje lokal użytkowy bankowi. Do zakończenia umowy pozostały trzy lata. Potem wnioskodawca zamierza zakończyć działalność jako pośrednik, wyłączyć lokal z działalności, zaprzestać amortyzacji i przenieść go do majątku osobistego. Po zakończeniu obecnej umowy zamierza ją przedłużyć na kilka lat zźtym samym podmiotem. Zapytał, czy będzie mógł płacić podatek w formie ryczałtu od najmu prywatnego.

Decyzja Krajowej Informacji Skarbowej była pozytywna. Dyrektor KIS przypomniał, że najem dla celów podatkowych może być traktowany albo jako pozarolnicza działalność gospodarcza, albo jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najem i dzierżawa). W tym drugim przypadku można wybrać rozliczenie ryczałtem 8,5 proc. Jednak o zakwalifikowaniu przychodów do właściwego źródła decydują okoliczności faktyczne danej sprawny, sposób wykonywania najmu, a nie wybór podatnika.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że zarobkowy charakter nie wystarczy, by uznać najem za działalność gospodarczą. W tej sytuacji wnioskodawca może wybrać rozliczenie ryczałtem. Musi jednak zawiadomić o tym urząd skarbowy.

numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011. 253.2017.1.KS