Frankowicze: prace nad projektami ustaw przyspieszą

Prace nad projektami zmierzającymi do ulżenia frankowiczom mają przyśpieszyć od września.

Aktualizacja: 19.08.2018 22:30 Publikacja: 18.08.2018 15:30

Frankowicze: prace nad projektami ustaw przyspieszą

Foto: 123RF

Piątkowe nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych dotyczące problemów frankowiczów zakończyło się zgodną konkluzją, by przyśpieszyć prace nad nową ustawą.

Czytaj także: NIK: państwo pozwoliło łupić frankowiczów

Posiedzenie poświęcono w szczególności zaawansowaniu prac legislacyjnych nad projektami zmierzającymi do poprawy sytuacji frankowiczów, w szczególności prezydenckiemu, który ma największe szanse.

– Poseł Tadeusz Cymański z PiS, który przewodniczy podkomisji zajmującej się m.in. tym projektem, mówił, że jeden obszar przewidzianych zmian to wsparcie frankowiczów (i złotówkowiczów), a drugi to fundusz restrukturyzacji długów. Odnosząc się zaś do wzajemnych oskarżeń, który rząd ile zawinił i kto ma ponieść ciężar restrukturyzacji długów, mówił:

– Nie udawajmy, że to nic nie kosztuje. Gdyby nie pieniądze, problem byśmy już mieli rozwiązany.

W tle piątkowej dyskusji był opublikowany w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli, który stwierdza, że instytucje odpowiedzialne za ochronę konsumentów w latach 2005–2013 nie zapewniły właściwego egzekwowania praw kredytobiorców oraz zbyt późno przeciwdziałały nieuczciwym praktykom banków.

Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, które podziela ustalenia NIK, mówił, że w odczuciu kredytobiorców państwo pomaga bankom, a oni oczekują głównie uczciwych umów i tego, że wyroki będą egzekwowane.

– Jest orzeczonych ok. 500 klauzul niedozwolonych (abuzywnych), a nie są respektowane przez banki.

Na NIK, ale i na sądy narzekał z kolei Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich:

– Co do diagnozy raportu, to zgoda, ale jego wnioski są wręcz zmanipulowane, nie uwzględniają stanowiska banków. Ani tego, że dzięki tym kredytom zbudowano 700 tys. mieszkań. W sądach jest z kolei zmienne orzecznictwo dotyczące kredytów frankowych nawet w podobnych sprawach, a Sąd Najwyższy nie wypowiedział się jednoznacznie.

Krystyna Skowrońska (PO) doceniła dość zgodną atmosferę dyskusji i zaapelowała, by rząd określił się, który projekt rekomenduje i jakie ma poprawki, by prace przyśpieszyły, gdyż spłaty frankowe nie mają wakacji.

Piątkowe nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych dotyczące problemów frankowiczów zakończyło się zgodną konkluzją, by przyśpieszyć prace nad nową ustawą.

Czytaj także: NIK: państwo pozwoliło łupić frankowiczów

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona