fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

"Polski Ład": dochody z wynajmu nieruchomości do 30 tys. zł bez PIT

Adobe Stock
Polski Ład spowoduje, że część osób zarabiających na mieszkaniach przejdzie z ryczałtu na skalę podatkową.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz podniesienie progu dochodów uprawniających do 17-proc. PIT – takie korzyści rząd oferuje w Polskim Ładzie osobom, które rozliczają się według skali podatkowej. Także zarabiającym na prywatnym wynajmie.

Mają oni do wyboru dwie formy rozliczenia. Pierwsza to liczony od przychodu ryczałt. Stawka podatku wynosi 8,5 proc. Od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł rocznie – 12,5 proc.

Druga forma to skala PIT. Podatek liczymy od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty). Do 85,5 tys. zł rocznie jest to 17 proc., powyżej – 32 proc.

Czytaj także:

Osoby, które są na skali, nie płacą w ogóle podatku, jeśli mają dochód do 8 tys. zł rocznie. Z założeń Polskiego Ładu wynika, że już w 2022 r. kwota wolna wzrośnie do 30 tys. zł. Ministerstwo Finansów zapewnia, że jej wysokość nie będzie zróżnicowana. Dochód do 30 tys. zł rocznie ma być wolny od PIT u każdego podatnika na skali.

W odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" Ministerstwo Finansów napisało: „kwota wolna nie będzie degresywna i tylko dla mniej zarabiających, ale dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się na skali, bez względu na wysokość dochodów".

Oznacza to, że dochody z wynajmu do 30 tys. zł będą w przyszłym roku nieopodatkowane.

Kolejną korzyścią ma być podniesienie progu w skali. Dzięki temu 17 proc. PIT zapłacą ci, którzy osiągną do 120 tys. zł dochodu rocznie. Także wynajmujący. Będzie to obniżka PIT dla tych, którzy mają od 85,5 do 120 tys. zł rocznego dochodu.

Te dwie nowości mogą spowodować, że skala podatkowa dla niektórych wynajmujących stanie się bardziej opłacalna niż ryczałt.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA