Wyniki badań naukowców z Japońskiej Agencji Nauki i Technologii Marynarki Wojennej wskazują na niezwykłą zdolność przetrwania jednych z najbardziej prymitywnych gatunków na Ziemi. Mogą one istnieć przez dziesiątki milionów lat przy braku tlenu i pożywienia, zanim powrócą do życia w laboratorium.

Badacze ożywili mikroby, które znajdowały się na dnie Oceanu Spokojnego przez ponad 100 mln lat. Obszar, z którego pobrano próbki, charakteryzuje o wiele mniejsza liczba składników odżywczych, co sprawia, że jest to miejsce dalekie od idealnego do podtrzymywania życia przez tysiąclecia.

Co zadziwiające, naukowcom udało im się pobudzić prawie wszystkie mikroorganizmy. - Teraz wiemy, że nie ma granicy wieku dla organizmów w biosferze podmorskiej - powiedziała główna autorka badań Yuki Morono.

Morono wyjaśnił, że pozostałości tlenu pozwoliły mikroorganizmom pozostać przy życiu przez miliony lat, nie zużywając przy tym praktycznie żadnej energii. Taki poziom byłby o wiele za niski, aby utrzymać mikroby powierzchniowe. Tajemnicą pozostaje, jak organizmy z dna morskiego zdołały przetrwać tak długo.