fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

500 zł dla nauczyciela - MEN ujawniło zasady

nauczyciel online
Adobe Stock
Nauczyciel złoży dyrektorowi placówki wniosek o dofinansowanie wraz z imiennym dowodem zakupu akcesoriów komputerowych. Na tej podstawie najpóźniej do końca roku otrzyma maksymalnie 500 zł.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło szczegółowe założenia nowych przepisów przewidujących przyznanie nauczycielom bonu na dofinansowanie do zakupu sprzętu, akcesoriów komputerowych lub oprogramowania w związku z koniecznością prowadzenia nauki zdalnej. Rząd przeznaczy na ten cel ok. 300 mln zł dodatkowych środków. Pieniądze mają jeszcze w listopadzie trafić  na rachunki wszystkich organów prowadzących szkoły.

- Jeśli nauczyciele planują wyposażyć się w taki sprzęt również na przyszłość, wtedy 500 zł może być dopłatą do tego sprzętu. To już pozostawiamy po stronie nauczycieli. Oni wiedzą najlepiej, co jest im w tym momencie najbardziej potrzebne w celu zwiększenia efektywności nauczania zdalnego – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wniosek wraz z imiennymi rachunkami nauczyciel będzie składał w szkole, w której jest zatrudniony. Jeśli  pracuje w kilku szkołach, wniosek może złożyć dyrektorowi tylko jednej z nich. Ze wsparcia w wysokości do 500 zł będzie można skorzystać tylko raz. Szczegółowe zasady określi rozporządzenie ministra.

Nauczyciele powinni zbierać rachunki i faktury za materiały oraz narzędzia, które kupili lub  kupią od 1 września do 7 grudnia 2020 r. Imienne dowody zakupu trzeba będzie dołączyć do wniosku o refundację poniesionych wydatków.

Dyrektor szkoły lub placówki oświatowej przekaże wnioski nauczycieli do organu prowadzącego, a nauczyciel dostanie zwrot pieniędzy na konto najpóźniej do końca tego roku.

Wzór wnioski do pobrania zostanie zamieszczony na stronie internetowej ministerstwa i kuratoriów oświaty w przyszłym tygodniu.

Co można kupić, aby otrzymać 500 zł? W rozporządzeniu zostanie określony rodzaj sprzętu, materiałów i oprogramowania, których zakup w ramach rządowego wsparcia dla nauczycieli będzie podlegał dofinansowaniu m.in.: komputerów przenośnych, kamer internetowych, słuchawek (lub zestawu słuchawkowego), dodatkowego mikrofonu, tabletów, ładowarek sieciowych, głośników, pamięci zewnętrznej, oprogramowania, czy kosztów poniesionych z tytułu mobilnego internetu.

Jak pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej", środowisko oświatowe nie kryje rozczarowania  wysokością wsparcia.

– Za faktyczną pomoc można by uznać wyposażenie nauczycieli w laptopy służbowe lub pełne sfinansowanie zakupu takiego sprzętu. 500 zł to jednak za mało, żeby kupić komputer – komentowała Monika Ćwiklińska z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA