fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

Strajk nauczycieli: ponad dwa tysiące szkół weźmie udział w proteście

Adobe Stock
Większość referendów strajkowych odbędzie się w tym tygodniu – podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Co najmniej 2100 szkół będzie strajkować – wynika z mapy strajku nauczycieli, którą dwa razy dziennie aktualizuje Koalicja „Nie dla chaosu w szkole". Kolejne 200 zgłoszeń czeka na weryfikacje Na mapie znajdują się jednak tylko te szkoły, które same to zgłoszą. W Polsce mamy ponad 26 tys. szkół, w 23 tys. trwa procedura sporu zbiorowego. To znaczy, że może być wiele szkół, które już przeprowadziły referenda strajkowe, ale nikogo o tym nie powiadomiły. Strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia i trwać do odwołania.

Czytaj też:

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk muszą poprzedzić żądania płacowe wystosowane do dyrekcji szkoły, negocjacje i mediacje. Bez porozumienia może dojść do strajku, ale wcześniej będzie referendum strajkowe. Jest ono ważne, gdy zagłosuje co najmniej połowa zatrudnionych, a większość będzie za strajkiem.

Niedotrzymanie procedur znaczyłoby, że strajk jest nielegalny, a strajkujący mogliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności np. finansowej za szkody. ZNP, organizator strajku, zarządził, że referenda strajkowe odbędą się między 5 a 25 marca.

– Z naszych informacji wynika, że w większości placówek będą w tym tygodniu – mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.

Mapa strajku pokazuje, że najwięcej strajkujących szkół jest w zachodniej i północnej części Polski. – W naszym regionie referendum odbyło się już w co czwartej szkole. Przeciwko strajkowi opowiedzieli się tylko pracownicy dwóch placówek – mówi Elżbieta Markowska, szefowa związku na Pomorzu.

Słabiej jest na wschodzie, ale jak twierdzi ZNP, także na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Podhalu i Lubelszczyźnie za strajkiem głosowało więcej szkół, niż się spodziewano.

Większość zgłoszonych szkół to szkoły podstawowe, co oznacza, że jeśli rząd nie dogada się z nauczycielami (żądają 1000 zł podwyżki), to egzaminy ósmoklasisty mogą się nie odbyć.

MEN jednak zapewnia, że wszystko będzie zgodnie z planem. By to umożliwić, nowelizuje przepisy rozporządzenia o organizacji egzaminów. Nowela umożliwi w razie strajku zaangażowanie do obsługi egzaminów np. emerytów.

Pedagodzy w odpowiedzi na „przepisy o łamistrajkach" sugerują, że jeśli protest się przedłuży, strajkujący nauczyciele zaczną bojkotować posiedzenia rady pedagogicznej.

To problem, bo zgodnie z ustawą o systemie oświaty decyduje ona o klasyfikacji uczniów, egzaminie poprawkowym u uczniów nieklasyfikowanych czy ukończeniu szkoły przez osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności umysłowej w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Czyli uczniowie nie otrzymają promocji do następnej klasy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA