fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze firmy

Apator – tradycja i innowacje

Rzeczpospolita
W ramach branży elektromaszynowej i elektronicznej uwzględnione zostały zarówno małe jak i duże firmy.

Wyróżnienie w tej branży zdobyła firma Apator specjalizująca się w produkcji liczników energii elektrycznej.

W ramach tej branży kapituła rankingu „Najważniejsze firm dla Polski" przyznała wyróżnienie spółce Apator. Firma ma ponad 100-letnie doświadczenie w produkcji liczników energii elektrycznej. To dynamiczna grupa kapitałowa, w której skład wchodzi kilkanaście spółek zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych . W 2019 roku przychody grupy przekroczyły 878 mln zł, eksport stanowił 47 proc. Firma zatrudniała prawie 2500 osób.

Kapituła Rankingu wyróżniła Grupę Apator za dynamiczny i innowacyjny rozwój. Firma przoduje w regionie w obszarze aparatury łączeniowej i pomiarowej, a także systemów IT. Grupa Apator dostarcza rozwiązania w zakresie opomiarowania wszystkich mediów użytkowych (liczniki energii elektrycznej, wodomierze, ciepłomierze, gazomierze) oraz rozwiązania informatyczne i techniczne dla inteligentnych sieci elektroenergetycznych, wodnych i gazowych.

Jedną z największych spółek w tym sektorze jest Fabryka Maszyn Famur, to lider na rynku produkcji konstrukcji stalowych i maszyn.

Podstawowym źródłem przychodów grupy jest sprzedaż produktów, w szczególności wielkogabarytowych urządzeń na potrzeby sektora offshore związanego z podwodnym wydobyciem ropy i gazu, sektora hutniczego, a także produkcja różnego typu urządzeń do rozładunku i załadunku statków. W 2019 roku przychody firmy wyniosły prawie 2,2 mld zł. Eksport stanowił 37 proc. przychodów.

W zestawianiu znalazła się także firma Medcom, jeden z najbardziej innowacyjnych producentów urządzeń energoelektronicznych na świecie. Od prawie 30 lat dostarcza rozwiązania wspierające zaawansowane systemy transportu publicznego oraz układy zasilające w instalacjach przemysłowych i w energetyce.

Nie mogło zabraknąć firmy Phoenix Contact Wielkopolska. Zakład w Polsce jest największym producentem produkty z grupy wyrobów elektrotechnicznych złączy przemysłowych uniwersalnych, złączy do płytek drukowanych i okablowania obiektowego. W 2019 jego przychody firmy przekroczyły 646 mld zł, a eksport stanowił 98 proc.

Natomiast Grupa Tele-Fonika Kable znajduje się w światowej czołówce firm branży kablowej, jest wiodącym europejskim producentem kabli i przewodów o znaczącym potencjale rozwojowym, ze stuprocentowym polskim kapitałem. Produkty wytwarzane w zakładach znajdują swoich odbiorców w ponad 80 krajach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA