fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Naród i rewolucja

materiały prasowe
Hofkapelle München. Niewiele jest na świecie zespołów, które mogą poszczycić się historią sięgającą połowy XVI stulecia.

Do takich tradycji odwołuje się powstała w 1992 roku Hofkapelle München. Nazwę zaczerpnęła od dworskiej kapeli, w której na rozkaz księcia Bawarii Albrechta V pojawił się w 1556 roku słynny Orlando di Lasso.

Przez następne dwa stulecia kierowało nią wielu muzyków, aż w 1777 roku elektor Karl Theodor połączył ją z inną dworską kapelą – z Mannheim, uznawaną wówczas za najlepszą orkiestrę Europy. Z czasem z tego zespołu wykształciła się Bawarska Orkiestra Państwowa, będąca już wielkim zespołem symfonicznym.

Obecna Hofkapelle München specjalizuje się w wykonawstwie muzyki od XVII do XIX wieku na instrumentach historycznych. Jej założycielem jest skrzypek i dyrygent Rüdiger Lotter.

Na pierwszy występ na Festiwalu przygotowała bardzo spójny program. Rozpocznie go skomponowana przez Józefa Elsnera na przełomie 1804 i 1805 r. Symfonia C-dur. Jej część pierwsza nawiązuje do formy sonatowej, po nie następuje liryczne Adagio, następnie część Menuetto, a całość wieńczy efektowny finał – Rondo. Jest to więc utwór nawiązujący do reguł klasycznej symfoniki wiedeńskiej, ale z wyraźnymi motywami narodowymi w poszczególnych częściach.

A rewolucja pojawi się na zakończenie koncertu za sprawą słynnej „Eroiki". To jedna z trzech najpopularniejszych symfonii Beethovena z 1802 r. Ponoć chciał w niej wyrazić podziw dla nowych idei głoszonych przez Napoleona Bonapartego, do którego potem stracił szacunek.

Dziś ważniejsze jest to, że rewolucyjny charakter III Symfonii Beethovena wyraża się nie za sprawą konotacji politycznych lecz muzycznych. To od tego dzieła kompozytor zaczął tworzyć nowy język symfoniczny o przełomowym znaczeniu w historii muzyki.

Specjalnie dla polskiej publiczności Hofkapelle München wykona po raz pierwszy muzykę Chopina. Jego „Fantazję A-dur na tematy polskie" zagra ogromnie lubiany w Warszawie Tobias Koch.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA