fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Pechowy Festiwal Beethovenowski

Andrzej Boreyko
Andrzej Boreyko zadyryguje sobotnim koncertem inauguracyjnym
FN, Michał Zagórny
Nie będzie świętowania jubileuszu, ale atrakcji koncertowych nie zabraknie.

Wszystko miało przebiegać inaczej. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – jedna z największych imprez muzycznych w Polsce i świetnie znana w świecie – obchodzi 25. urodziny. Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się kilka lat temu, festiwal w 2021 r. miał być pełen wyjątkowych wydarzeń. Dziś możemy się cieszyć, że w ogóle się odbędzie. Startuje 20 marca, zakończy się tradycyjnie w Wielki Piątek, a koncerty są dostępne wyłącznie online.

Przygotowania tegorocznej edycji były wyjątkowo trudne i pełne nieustannych korekt. Na dodatek prace komplikowały perturbacje z ubiegłorocznym festiwalem, który z powodu pierwszego, wiosennego lockdownu nie mógł odbyć się przed Wielkanocą i ostatecznie doszedł do skutku jesienią z innym zestawem utworów i wykonawców.

W podobny sposób trzeba było postąpić z jubileuszowym wydaniem Festiwalu Beethovenowskiego. Na początek zrezygnowano z artystów i zespołów zagranicznych. Każdy przyjazd gościa ze świata jest obecnie obciążony ogromnym ryzykiem niepewności.

Na szczęście od tej reguły są wyjątki. Szczególnie warto polecić koncert zaplanowany na 30 marca, a transmitowany z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tamtejsza Wrocławska Orkiestra Barokowa i chór NFM pod dyrekcją Jarosława Thiela przygotowują jedno z najważniejszych dzieł związanych z Wielkim Tygodniem – „Pasję według św. Jana" Bacha. Zaproszono świetnych zagranicznych śpiewaków na czele ze znakomitą Julią Lezhnevą.

Po raz pierwszy Wielkanocny Festiwal Beethovenowski postanowił – i to zanim wprowadzono ostre obostrzenia – zorganizować główne wydarzenia nie tylko w Warszawie. NOSPR zagra więc w tym roku na festiwalu w swej siedzibie w Katowicach pod gościnną dyrekcją Jacka Kaspszyka, a Filharmonię Poznańską w auli tamtejszego Uniwersytetu Adama Mickiewicza poprowadzi Łukasz Borowicz.

To będzie zapewne kolejne wydarzenie festiwalu. Łukasz Borowicz zaprezentuje koncertowe wykonanie kompletnie nieznanej opery niemieckiego kompozytora Paula Hindemitha „Sancta Susanna". W momencie powstania – w latach 20. XX wieku – wzbudziła ona sporo kontrowersji. Bohaterką opery jest bowiem zakonnica ulegająca erotycznemu kuszeniu szatana.

Z zakrojonego mimo wszystko z pewnym rozmachem programu tuż przed ogłoszeniem lockdownu w całym kraju musiały wypaść dwa duże projekty. Nie usłyszymy zatem dwóch mszy skomponowanych przez Beethovena, by w ten sposób wyeliminować udział w tych koncertach chórów.

Zamiast tego będzie więcej symfonii Beethovena i nie należy tego traktować jako muzyczne ograniczenie. Jeśli ktoś nie miał okazji posłuchać, w jak wstrząsający sposób Andrzej Boreyko zinterpretował dwa lata temu V Symfonię Beethovena na początek dyrektorskiej kadencji w Filharmonii Narodowej, tym bardziej powinien zostać widzem sobotniego koncertu inauguracyjnego, w którym ten utwór pod jego batutą zostanie ponowne wykonany.

Tegoroczny festiwal to mieszanka młodości i doświadczenia. Oferuje występ młodych pianistów – Andrzeja Wiercińskiego oraz Aleksandry Świgut, którą zaprosił Kwartet Śląski, a 29-letni, zdolny dyrygent Dawid Runtz poprowadzi 22 marca Sinfonię Iuventus (solistą koncertu będzie najwybitniejszy obecnie trębacz muzyki klasycznej Gábor Boldoczki). A z drugiej strony dzień później Sinfonią Varsovią będzie dyrygował Jerzy Maksymiuk, który obchodzi 85. urodziny i jest w świetnej formie. III Symfonia „Eroica" Beethovena pod jego batutą może dostarczyć wyjątkowych wrażeń.

festiwal online

Wydarzenia 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena transmitowane będą przez Program 2 PR. Koncerty będzie można oglądać na stronie Dwójki – https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka – i kanale YouTube Polskiego Radia – https://www.youtube.com/user/polskieradiopl – oraz na fanpage'u Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – (https://www.facebook.com/LvB.Association) ?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA