Pechowy Festiwal Beethovenowski

Nie będzie świętowania jubileuszu, ale atrakcji koncertowych nie zabraknie.

Publikacja: 18.03.2021 21:00

Andrzej Boreyko zadyryguje sobotnim koncertem inauguracyjnym

Andrzej Boreyko zadyryguje sobotnim koncertem inauguracyjnym

Foto: FN, Michał Zagórny

Wszystko miało przebiegać inaczej. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – jedna z największych imprez muzycznych w Polsce i świetnie znana w świecie – obchodzi 25. urodziny. Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się kilka lat temu, festiwal w 2021 r. miał być pełen wyjątkowych wydarzeń. Dziś możemy się cieszyć, że w ogóle się odbędzie. Startuje 20 marca, zakończy się tradycyjnie w Wielki Piątek, a koncerty są dostępne wyłącznie online.

Przygotowania tegorocznej edycji były wyjątkowo trudne i pełne nieustannych korekt. Na dodatek prace komplikowały perturbacje z ubiegłorocznym festiwalem, który z powodu pierwszego, wiosennego lockdownu nie mógł odbyć się przed Wielkanocą i ostatecznie doszedł do skutku jesienią z innym zestawem utworów i wykonawców.

W podobny sposób trzeba było postąpić z jubileuszowym wydaniem Festiwalu Beethovenowskiego. Na początek zrezygnowano z artystów i zespołów zagranicznych. Każdy przyjazd gościa ze świata jest obecnie obciążony ogromnym ryzykiem niepewności.

Na szczęście od tej reguły są wyjątki. Szczególnie warto polecić koncert zaplanowany na 30 marca, a transmitowany z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tamtejsza Wrocławska Orkiestra Barokowa i chór NFM pod dyrekcją Jarosława Thiela przygotowują jedno z najważniejszych dzieł związanych z Wielkim Tygodniem – „Pasję według św. Jana" Bacha. Zaproszono świetnych zagranicznych śpiewaków na czele ze znakomitą Julią Lezhnevą.

Po raz pierwszy Wielkanocny Festiwal Beethovenowski postanowił – i to zanim wprowadzono ostre obostrzenia – zorganizować główne wydarzenia nie tylko w Warszawie. NOSPR zagra więc w tym roku na festiwalu w swej siedzibie w Katowicach pod gościnną dyrekcją Jacka Kaspszyka, a Filharmonię Poznańską w auli tamtejszego Uniwersytetu Adama Mickiewicza poprowadzi Łukasz Borowicz.

To będzie zapewne kolejne wydarzenie festiwalu. Łukasz Borowicz zaprezentuje koncertowe wykonanie kompletnie nieznanej opery niemieckiego kompozytora Paula Hindemitha „Sancta Susanna". W momencie powstania – w latach 20. XX wieku – wzbudziła ona sporo kontrowersji. Bohaterką opery jest bowiem zakonnica ulegająca erotycznemu kuszeniu szatana.

Z zakrojonego mimo wszystko z pewnym rozmachem programu tuż przed ogłoszeniem lockdownu w całym kraju musiały wypaść dwa duże projekty. Nie usłyszymy zatem dwóch mszy skomponowanych przez Beethovena, by w ten sposób wyeliminować udział w tych koncertach chórów.

Zamiast tego będzie więcej symfonii Beethovena i nie należy tego traktować jako muzyczne ograniczenie. Jeśli ktoś nie miał okazji posłuchać, w jak wstrząsający sposób Andrzej Boreyko zinterpretował dwa lata temu V Symfonię Beethovena na początek dyrektorskiej kadencji w Filharmonii Narodowej, tym bardziej powinien zostać widzem sobotniego koncertu inauguracyjnego, w którym ten utwór pod jego batutą zostanie ponowne wykonany.

Tegoroczny festiwal to mieszanka młodości i doświadczenia. Oferuje występ młodych pianistów – Andrzeja Wiercińskiego oraz Aleksandry Świgut, którą zaprosił Kwartet Śląski, a 29-letni, zdolny dyrygent Dawid Runtz poprowadzi 22 marca Sinfonię Iuventus (solistą koncertu będzie najwybitniejszy obecnie trębacz muzyki klasycznej Gábor Boldoczki). A z drugiej strony dzień później Sinfonią Varsovią będzie dyrygował Jerzy Maksymiuk, który obchodzi 85. urodziny i jest w świetnej formie. III Symfonia „Eroica" Beethovena pod jego batutą może dostarczyć wyjątkowych wrażeń.

festiwal online

Wydarzenia 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena transmitowane będą przez Program 2 PR. Koncerty będzie można oglądać na stronie Dwójki – https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka – i kanale YouTube Polskiego Radia – https://www.youtube.com/user/polskieradiopl – oraz na fanpage'u Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – (https://www.facebook.com/LvB.Association) ?

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat