fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Legendarne nagrania Dylana i Casha. Kolekcjonerzy zawyją z zachwytu

Album Boba Dylana nagrany z udziałem Johnny’ego Casha “Travelin' Thru” (1969), który nigdy nie ukazał się oficjalnie będzie dostępny już w listopadzie dzięki wydawnictwo “1967 - 1969: The Bootleg Series Vol. 15” (3CD).

Aż dwie płyty to piosenki Dylana z Johnnym Cashem. Zawierają poszukiwane przez kolekcjonerów sesje z Columbia Studio A oraz zarejestrowane na żywo w Ryman Auditorium (1 maja 1969) nagrania do premierowego odcinka programu telewizyjnego “The Johnny Cash Show”, wyemitowanego przez ABC-TV w dniu 7 czerwca 1969.

Zaczęło się tak. "Bob zaprosił mnie do gościnnego udziału na swojej płycie" - opowiadał później Johnny Cash. "Wszedłem do studia i nagrywali nas tam przez jakieś dwie godziny”.

W Columbia Studio A odbyły się dwie sesje nagraniowe Dylan-Cash, 17 i 18 lutego 1969 r., z udziałem zespołu, w którym znalazł się pionier rock 'n' rolla Carl Perkins. Zagrał na gitarze w sześciu utworach (w tym we własnej kompozycji "Matchbox"). Jednym z najbardziej intrygujących odkryć edycji Travelin' Thru jest nagranie "Don't Think Twice, It's Alright/Understand Your Man", w którym dwóch wybitnych piosenkarzy-autorów składa sobie wzajemny hołd.

Pełna sesja nagraniowa duetu Dylan-Cash zawiera pierwszą znaną wersję piosenki „Wanted Man”, a zarazem jedyną wykonaną kiedykolwiek przez Dylana. W następnym tygodniu Cash otworzył nią koncert w więzieniu San Quentin. Repertuar ukazuje wspólne zainteresowania muzyczne Dylana i Casha, którzy wykonują razem serię coverów, w tym dwie wiązanki tematów Jimmiego Rodgersa.

Kiedy program telewizyjny “The Johnny Cash Show” miał zadebiutować na antenie w czerwcu 1969 roku, jego gospodarz zaproponował, żeby Bob Dylan był gościem specjalnym pierwszego odcinka.

W okresie, w którym nagrywano “The Johnny Cash Show”, Dylan pracował nad albumem, który ukazał się ponad rok później, jako “Self Portrait”.

W dniu 3 maja zespół nagrywający z Dylanem w Nashville zasilił gitarzysta Fred Carter. Piosenki "Folsom Prison Blues" i "Ring of Fire" nagrane tego dnia ukazują się po raz pierwszy w edycji “Travelin' Thru”.

Inna legenda

Chociaż tylko jeden duet z Johnnym Cashem ("Girl from the North Country") znalazł się na oryginalnym albumie Dylana “Nashville Skyline” - tekst Casha zdobył Grammy Award. Miesiąc po ukazaniu się płyty “Nashville Skyline” Dylan pokazał się w telewizji po pięciu latach przerwy w “The Johnny Cash Show”. Jego występ także znalazł się w tej kolekcji.

Jest też sesja zarejestrowana 17 maja 1970 z udziałem nagrodzonego Grammy wirtuoza banjo, legendy bluegrass, Earla Scruggsa do programu telewizji PBS zatytułowanego "Earl Scruggs: His Family and Friends" (nadanego oryginalnie w styczniu 1971 roku).

.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA