fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Nie żyje Francis Lai

AFP
W Nicei zmarł Francis Lai - francuski kompozytor, autor muzyki filmowej.

86-letni kompozytor zmarł wczoraj, a o jego śmierci poinformował burmistrz Nicei. Przyczyny zgonu nie podano.

Francis Lai zasłynął ścieżkami dźwiękowymi do takich filmów jak "Kobieta i mężczyzna" Claude'a Leloucha z Anouk Aimée i Jean-Louisem Trintignantem, a przede wszystkim - muzyką do najsłynniejszego melodramatu wszech czasów - "Love story", ekranizacji powieści Ericha Segala pod tym samym tytułem, wyreżyserowanej przez Arthura Hillera..

Film z głównych bohaterów, Ali McGraw i Ryana O'Neala uczynił gwiazdy pierwszego formatu, a muzyka Lai na długo zajęła miejsce na czołówkach list przebojów.

Ze wspomnianym Claude'em Lelouchem Lai nawiązał długą współpracę - wspólnie zrealizowali niemal 40 projektów. Lai napisał muzykę do takich filmów Leloucha jak m.in. "Szczęśliwego Nowego Roku", "Kolejny mężczyzna, kolejna kobieta" czy "Edith i Marcel". Ostatnim ich wspólnym przedsięwzięciem był nakręcony w ubiegłym roku "Chacun sa vie".

Lai współpracował również z innymi reżyserami. Stworzył muzykę m.in. do filmu "Meyerling" Terrence'a Younga z Catherine Deneuve i Omarem Sharifem czy do erotyku "Emmanuelle 2"  Francisa Leroi i Francisa Giacobettiego.

"Love story", Arthur Hiller, 1970

Źródło: Variety
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA