fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

„Kulturalni Chuligani”: 12. warszawski Festiwal Niewinni Czarodzieje

materiały
W poniedziałek, 20 listopada startuje 12. warszawski Festiwal Niewinni Czarodzieje tym razem zatytułowany „Kulturalni Chuligani”

Niewinni Czarodzieje to już kultowa impreza stolicy, organizowana przez Instytut Stefana Starzyńskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego. Przywołuje ciekawe wydarzenia i miejsca, zachęcając warszawiaków do ich odkrywania. W tym roku zaprasza na muzyczną podróż przez lata 30., 60. oraz 90.

- Pierwszy festiwal w 2006 roku poświęcony był kulturze lat 50. i tym, którzy po wydarzeniach października 1956 roku stali się symbolami świata artystycznego stolicy – przypomina Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Patronami tegorocznej edycji są prekursorzy, kontestatorzy, reprezentanci kontrkultury czy kultury alternatywnej, którzy inspirowali innych.

- Stolicą polskiej piosenki jest Opole, ale serce polskiej muzyki jest w Warszawie – mówi Dariusz Gawin, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego. – Na festiwalu postanowiliśmy wiec opowiedzieć o Warszawie przez muzykę trzech pokoleń kontestatorów: jazzmanów, beatników i hiphopowców, którzy po pewnym czasie stali się klasykami.

Jednym z głównych wydarzeń będzie dancing pod hasłem „Gwardia Jazzbandytyzmu” w Hali Gwardii (23 listopada). Zagrają na nim wybitni jazzmani: Jan Emil Młynarski oraz Marcin Masecki wraz z zespołem, do których dołączy jako wokalistka Joanna Kulig.

Ta muzyka nawiąże do tradycji orkiestr jazzowych międzywojnia. Nie zabraknie swingu i tanga, usłyszymy także nowe kompozycje inspirowane utworami Adama Astona, czy Henryka Warsa, a pochodzące z premierowego krążka Jazz-bandu Młynarski-Masecki – „Noc w wielkim mieście”.

20 i 21 listopada można dołączyć do warsztatów breakdance’u „Sprowadzeni do parteru”, prowadzonych przez Michała „Pan Krok” Gerlacha razem z grupą Skill Fanatik. Polecamy również wystawę fotografii Marka Karewicza „Muzyka Nie-Poważna” w fotoplastikonie warszawskim. Jej autor to jeden z najlepszych polskich fotografików muzycznych, autor ponad stu okładek płyt. Zasłynął… jako fotograf bigbitu, choć – jak sam wspomina – jego sercu zawsze bliższy był jazz.

Marek Karewicz fotografował najsłynniejszych polskich muzyków, od Krzysztofa Komedy po Ewę Demarczyk i Czesława Niemena. Robił też zdjęcia najważniejszym gwiazdom zagranicznym, które grały w Polsce: Milesowi Davisowi, Dave’owi Brubeckowi, Cliffowi Richardowi, Ericowi Burdonowi z The Animals czy The Rolling Stones. Wystawa przenosi widzów do złotej ery polskiej muzyki rozrywkowej.

Będzie też jednak wiele innych atrakcji: warsztaty kulinarne, warsztaty majsterkowania, prowadzone przez „majsterki”, duchowe spadkobierczynie Adama Słodowego, czy rozmowa o podwórku jako miejscu spotkań kulturalnych i kształtowania charakterów. 22 listopada prof. Jerzy Bralczyk i Pablopavo spotkają się z publicznością w Kinie Czary przy Chłodnej, by dyskutować o języku hiphopowym.

Festiwal zakończy się 25 listopada koncertem Michała Urbaniaka „Awantury muzyka jazzowego”. Legenda polskiego i światowego jazzu, skrzypek i saksofonista, laureat Złotego Fryderyka zagra solowe kompozycje, w który tworzy fuzję międzygatunkowe. Jazz przenika się w nich z hip-hopem, rapem, soulem i elektroniką.

Po koncercie odbędzie się silent disco w słuchawkach, które przeniesie jego uczestników w lata 30., 60. i 90., ale nie zabraknie najnowszej muzyki tanecznej.

Pełny program na: 1944.pl i facebook.com/niewinni czarodzieje.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA