Muzyka

Szwecja zaprasza na festiwal "wolny od mężczyzn"

adobestock
Bilety na pierwszy w Szwecji festiwal muzyczny "wolny od mężczyzn", zorganizowany w odpowiedzi na doniesienia o niewłaściwych zachowaniach w stosunku do kobiet na koncertach, trafią do sprzedaży za dwa tygodnie.

Pomysł Emmy Knyckare rozpoczął się od zwykłego tweeta, który napisała w lipcu po tym, jak organizatorzy festiwalu Bravalla w Norrkoeping zapowiedzieli odwołanie wydarzenia w 2018 roku po doniesieniach o przestępstwach seksualnych. "Co sądzicie o stworzeniu naprawdę fajnego festiwalu, na którym mile widziani będą tylko nie-mężczyźni, który zorganizujemy dopóki WSZYSCY mężczyźni nie nauczą się zachowywać" - pisała (podkreślenie autorki).

Po jesiennej ofensywie w prasie i dyskusji na mediach społecznościowych na temat zalet i wad takiego festiwalu, ujawniono jego datę i miejsce. "Statement Festival" odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 1 września 2018 w Goeteborgu, gdzie również ma miejsce jeden z najpopularniejszych w Szwecji festiwali "Way Out West". Wszystkie wpływy z koncertu być przeznaczone na jego organizację.

O organizacji festiwalu poinformowano 19 listopada, gdy w Szwecji obchodzony jest Dzień Mężczyzny. - Myśleliśmy, że to odpowiedni dzień, aby o tym porozmawiać - przypomnieć o problemach, z którymi muszą się mierzyć kobiety z powodu mężczyzn - powiedziała Knyckare portalowi thelocal.se. Zapowiedziała, że wstęp nie będzie zakazany dla wszystkich mężczyzn. - Z przyjemnością powitamy osoby transseksualne i non-binarne (nieokreślanie swojej identyfikacji i ekspresji płciowej poprzez jeden z rodzajów, jaki przypisywany jest tradycyjnie którejś z opcji biegunowej kobieta-mężczyzna - przyp. red.) - dodała organizatorka.

Koncepcja ta jest krytykowana za dyskryminację wobec mężczyzn.- Większość mężczyzn w Szwecji rozumie, dlaczego ich siostry, córki i żony muszą być chronione i zaakceptować zasadę festiwalu, ale są ludzie, którzy nie rozumieją, dlaczego nie mogą uczestniczyć, chociaż osobiście nie zrobili nic złego - skomentowała to Knyckare.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL