Nie.

Ma natomiast prawo do nagrody za 2014 rok. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 5 i 6 uop policjantowi przywróconemu do służby przysługuje za okres pozostawania poza służbą świadczenie pieniężne równe uposażeniu na stanowisku zajmowanym przed zwolnieniem, nie więcej jednak niż za okres sześciu miesięcy i nie mniej niż za jeden miesiąc. Okres, za który policjantowi takie świadczenie przyznano, wlicza się do okresu służby uwzględnianego przy ustalaniu okresu, od którego zależą różnego typu uprawnienia, w tym prawo do nagrody rocznej.

Z przepisów nie wynika jednak, czy okres ten powinien zostać „doliczony" do roku zwolnienia ze służby czy też do roku, w którym doszło do przywrócenia do służby. A orzecznictwo w tej kwestii nie jest jednolite. WSA w Warszawie w wyroku z 26 stycznia 2010 r. (II SA/Wa 1311/09) uznał, że podejmując decyzję w tej kwestii, przełożony powinien wybrać wariant, który będzie najkorzystniejszy dla policjanta. WSA w Szczecinie (wyrok z 6 listopada 2014 r., II SA/Sz 593/14) stwierdził natomiast, iż przepis art. 42 ust. 5 uop wprost nawiązuje do okresu przed zwolnieniem ze służby, łącząc wysokość rekompensaty przysługującej za czas pozostawania poza służbą z wysokością uposażenia przed zwolnieniem. Jego zdaniem zatem okres pobierania świadczenia może być doliczony tylko do okresu przed zwolnieniem.

W sytuacji opisanej w pytaniu doliczenie trzech miesięcy pobierania świadczenia do 2014 roku będzie zgodne ze stanowiskami obu sądów administracyjnych i da funkcjonariuszowi prawo do nagrody rocznej za 2014 rok. Gdyby bowiem przełożony doliczył mu trzy miesiące do okresu służby pełnionej przez policjanta w 2015 roku, funkcjonariusz nie otrzymałby nagrody rocznej ani za 2014, ani za 2015 rok.

podstawa prawna: art. 42 ust. 5–6, art. 110 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 355 ze zm.)