fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Szybkie i intensywne życie? Nie na przedmieściach

Walter Herz
Nowe pokolenia zredefiniowały już rynek biurowy w Polsce. Czas na wielkie zmiany w mieszkaniówce.
Dom z ogródkiem na przedmieściach, praca w centrum – brzmi nieźle, ale kiedy okazuje się, że znaczną część dnia spędza się w korkach, a jeszcze po drodze trzeba odwieźć dzieci do szkoły – atrakcyjność takiego rozwiązania spada.
Młode pokolenie już zrewolucjonizowało sposób budowania biur – rzędy biurek w open spasie na Mordorze ustąpiły kolorowym, designerskim wręcz przestrzeniom w budynkach stawianych w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Najemcy oczekują też dobrej oferty gastronomiczno-usługowej w najbliższej okolicy.
Preferencje młodych wpływają również na inwestycje mieszkaniowe. Coraz więcej jest projektów wielofunkcyjnych, rośnie baza mieszkań na wynajem instytucjonalny – to już całe bloki z dodatkowymi usługami. Własność schodzi na drugi plan, kredyt zaciągany na dekady to abstrakcja. Najważniejsza jest mobilność i doświadczanie życia.
Tuż za rogiem czai się najnowszy trend, coliving. W skrócie – życie jak w akademiku, ale najemcami mają być nie studenci, tylko młodzi pracujący. Na tego typu inwestycje w Polsce stawia niemieckie Quarters. Spółka podała, że w działających już budynkach w Chicago, Nowym Jorku, Filadelfii, Austin, Berlinie i Hadze wskaźnik wynajęcia sięgnął 98 proc. Czas pokaże, czy idea chwyci również nad Wisłą. Na razie Quarters szuka działek lub nadających się do przerobienia gotowych nieruchomości.
Deweloperzy wpisują się w trendy, które na zachodnich rynkach obserwowane są od dłuższego czasu.
– W Stanach Zjednoczonych większość projektów mieszkaniowych, realizowanych z naszymi partnerami, to lokale na wynajem. Zmianę podejścia widać w szczególności po kryzysie z 2008 r., dzisiaj rynek wspierają trendy dyktowane przez pokolenie milenialsów. Kampusów dla swoich pracowników firmy nie lokują już na peryferiach, tylko w centrach – mówił mi niedawno Cezary Jarząbek, prezes Golub GetHouse. Deweloper ten nie tylko buduje w Warszawie portfel mieszkań na wynajem instytucjonalny na własny rachunek, pod marką Inspirentals. Kilka dni temu sprzedał będący jeszcze w fazie projektowania wieżowiec z 900 lokalami Grupie LRC.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA