fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

Złoto pierwszy raz od sześciu lat po 1400 USD za uncję

Goldenmark
Cena złota na rynku spot przekroczyła nad ranem poziom 1400 USD za uncję. Królewski metal ostatni raz był tak drogi w 2013 r. Aktualnie za jedną uncję złota inwestorzy muszą zapłacić 1388 USD.

Za wzrostem notowań złota stoi amerykańska Rezerwa Federalna, która dała do zrozumienia, że w najbliższym czasie może dojść do obniżki stóp procentowych. Bez wpływu nie pozostaje również sytuacja geopolityczna. Wojna handlowa między USA i Chinami czy napięcia w Zatoce Perskiej spowodowały, że przez ostatni miesiąc złoto zdrożało o blisko 9 proc.

Po tym jak Fed otworzył drzwi do możliwej obniżki stóp procentowych, rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji spadła poniżej 2 proc. – Globalna fala łagodzenia polityki pieniężnej ma wpływ na obniżenie rentowności obligacji i jest kluczowym pozytywnym czynnikiem napędzającym wzrost cen złota – powiedział Heng Koon How, szef działu strategii rynków w United Overseas Bank.

Analitycy są zdania, że jeśli Fed obniży wkrótce stopy procentowe, inne banki centralne, takie jak EBC i Bank Japonii, pójdą w jego ślady. – Biorąc pod uwagę niedawną gołębią zmianę nastawienia przez banki centralne, widzimy, że zainteresowanie złotem wzrośnie jeszcze bardziej w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział Wayne Gordon, dyrektor działu towarów i wymiany walut w UBS Group. Według niego jedynym ryzkiem dla cen złota w ciągu najbliższych trzech miesięcy jest sytuacja, kiedy Fed nie zdecyduje się na obniżkę stóp. 

Analitycy z Citigroup wymienili podwyższone ryzyko geopolityczne jako jeden z czynników napędzających optymistyczne perspektywy dla metalu. Do globalnego niepokoju przyczyniły się nowe obawy o napięcia na Bliskim Wschodzie po tym, jak Iran zestrzelił amerykańskiego drona wojskowego, budząc obawy przed wojskową konfrontacją między Teheranem a Waszyngtonem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA