fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

DR Konga: Szczepionki przeciw Eboli w zamian za seks

AFP
Kobiety z Demokratycznej Republiki Konga skarżą się, że szczepionki przeciwko wirusowi Ebola są im oferowane za seks - pisze "The Guardian".

Badanie przeprowadzone przez organizacje pozarządowe w DR Konga wskazuje na wysoki poziom nieufności wobec pracowników służby zdrowia zaangażowanych w program szczepień przeciwko Eboli. Jednym z powodów jest narastający poziom nadużyć seksualnych w związku ze szczepieniami.

Eksperymentalna szczepionka przeciwko Eboli podawana w DR Konga określana jest przez WHO jako "wysoce, wysoce skuteczna" i wiązane są z nią duże nadzieje w kontekście możliwości wygaszenia ognisk Eboli.

Jednak w trakcie badań dotyczących szczepień prowadzonych przez organizacje pozarządowe okazało się, że wielu osobom oferowano szczepienia przeciwko Eboli w zamian za usługi seksualne.

Z kolei badanie Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) wskazuje, że wiele kobiet pada ofiarą stygmatyzacji w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa Ebola, ponieważ są one oskarżane o odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się wirusa - ze względu np. na złą opiekę nad chorymi, albo niedopilnowanie tego, aby dzieci myły ręce.

W ubiegły czwartek ministerstwo zdrowia DR Konga wezwało wszystkich, którzy wiedzą o przypadkach oferowania szczepionki za seks do informowania o tym odpowiednich służb. Ministerstwo podkreśla, że traktuje takie doniesienia bardzo poważnie.

Od sierpnia w DR Konga wirusem Ebola zaraziło się 811 osób, a 510 z nich zmarło.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA