Jaka przyszłość mediów?

Prasa w świecie cyfrowym, status dziennikarza i dziennikarstwo w świecie cyfrowym, czy przeszłość i przyszłość dokumentalistyki prasowej w Polsce.

Aktualizacja: 24.11.2015 22:08 Publikacja: 24.11.2015 20:35

Jerzy Bralczyk

Jerzy Bralczyk

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Nad takimi m.in. zagadnieniami będą się zastanawiać uczestnicy konferencji „60 lat prasoznawstwa w Polsce.

Okazją jest jubileusz krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych (OBP), a dziś katedry UJ, która kończy 60 lat, oraz 55-lecia kwartalnika „Zeszyty Prasoznawcze".

Konferencja rozpoczyna się w czwartek, 26 listopada o godz. 15 uroczystą sesją w średniowiecznej Auli Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15), w samym sercu Krakowa.

Po sesji otwarcia, bankiet wydawany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w miejscowym ratuszu.

Właściwe obrady rozpoczną się w piątek, 27 listopada na terenie nowego kampusu UJ, w budynku Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. Łojasiewicza 4 o godz. 9.

Konferencję podzielono na kilka sesji tematycznych związanych z historią OBP i „Zeszytów Prasoznawczych".

Wśród poruszanych zagadnień organizatorzy przewidzieli m.in. takie tematy jak medioznawstwo w Polsce i na świecie (instytucjonalizacja, współpraca międzynarodowa), medioznawstwo współczesne: inspiracje teoretyczne, wyzwania metodologiczne, system medialny, prasa w świecie cyfrowym, status dziennikarza i dziennikarstwo w świecie cyfrowym, prawo, a media w dobie cyfryzacji, czy przeszłość i przyszłość dokumentalistyki prasowej.

Wśród zaproszonych gości m.ib. Walery Pisarek, Jerzy Bralczyk, Tomasz Goban-Klas, Hans Kepplinger, Olivier Quiring. – To tylko niektórzy najwybitniejsi eksperci z dziedziny medioznawstwa i językoznawstwa – tłumaczą organizatorzy.

Jak informuje Martyna Słowik, podczas kluczowej dyskusji uczestnicy zastanowią się, czy obecne badania nad mediami mogą odegrać – tak jak latach 70. i 80. XX wieku szczególną rolę w przekształcaniu rzeczywistości politycznej, zwłaszcza w przestrzeni europejskiej.

W czasie półtoradniowych obrad ponad 90 uczestników reprezentujących kilkanaście krajowych uczelni i placówek badawczych oraz kilka uniwersytetów zagranicznych wygłosi około 70 referatów i komunikatów.

Patronem konferencji jest redakcja "Rzeczpospolitej".

Nad takimi m.in. zagadnieniami będą się zastanawiać uczestnicy konferencji „60 lat prasoznawstwa w Polsce.

Okazją jest jubileusz krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych (OBP), a dziś katedry UJ, która kończy 60 lat, oraz 55-lecia kwartalnika „Zeszyty Prasoznawcze".

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii