Rupert Murdoch jednak kupi Sky

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca przyszłego roku. Za jeden udział platformy Sky 21st Century Fox zapłaci 10,75 funta, czyli łącznie ok. 14 mld dol.

Aktualizacja: 16.12.2016 06:43 Publikacja: 15.12.2016 20:12

Rupert Murdoch jednak kupi Sky

Foto: materiały prasowe

Za brakujące udziały i kontrolę w Sky 21st Century Fox, który ma już w spółce 39 proc. proc. udziałów, zapłaci cenę z premią sięgającą ok. 40 proc. (ma to być 11,4-krotność zysku operacyjnego przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją EBITDA).

Sprzedaż do końca roku

Informację o tym, że po wielu miesiącach spekulacji koncern australijskiego magnata mediowego Ruperta Murdocha chce skupić całość Sky, firma podała po raz pierwszy pod koniec ubiegłego tygodnia. Do finalizacji transakcji niezbędne było jednak uzgodnienie szczegółów.

Transakcja ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku. – Warunki przejęcia przewidują, że jeśli nie dojdzie do tego przed 31 grudnia 2017 roku, udziałowcy Sky będą uprawnieni do otrzymania dodatkowej dywidendy w wysokości 10 pensów za jeden udział w Sky, która zostanie wypłacona w 2018 r. – podała firma. W 2017 roku Sky nie wypłaci swoim akcjonariuszom żadnej części wypracowanego zysku.

Na koniec roku finansowego 2016 (kończy się w czerwcu) koncern działający w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii i we Włoszech miał 22 mln klientów, 12 mld funtów przychodów oraz 663 mln funtów zysku netto.

Drugie podejście

Żeby móc sfinansować zakup Sky, 21st Century Fox zaciągnie wart 10 mld dol. kredyt.

Zakup Sky od dawna był celem Murdocha. Pierwsze podejście do platformy (wtedy jeszcze do brytyjskiej BSkyB, która kilka lat później stała się częścią większej, międzynarodowej struktury) miało miejsce w 2010 roku. Plany przejęcia szybko przekreśliła jednak głośna i szkodząca Murdochowi afera podsłuchowa związana z tabloidem „News of The World" wydawanym przez jego koncern mediowy News Corporation.

To właśnie przez tę spółkę magnat chciał kupić BSkyB. Następstwem brytyjskiej afery podsłuchowej było wydzielenie biznesu telewizyjnego w mediowym imperium Murdocha do osobnej spółki 21st Century Fox.

Następnie należące już wtedy do Murdocha w 39 proc. BSkyB za ponad 9 mld dol. skupiło udziały 21st Century Fox w Sky Italia i Sky Deutschland. W wyniku tego procesu dwa lata temu powstała największa w Europie platforma satelitarna Sky, którą od maja tego roku zarządza James Murdoch – najstarszy syn Ruperta.

– Sky to coś więcej niż dystrybutor satelitarny. To kreatywny, reklamowy i komercyjny generator energii – powiedział analitykom James Murdoch w czasie telekonferencji.

Szerszy trend

Ruch 21st Century Fox uprzedziło już w międzyczasie amerykańskie AT&T. Operator telekomunikacyjny najpierw wzmocnił się dystrybucyjnie, bo kupił za 48,5 mld dol. platformę satelitarną DirecTV, a teraz pracuje nad przejęciem Time Warnera za 85,4 mld dol. Transakcję na podobną skalę, skutkującą wielką fuzją biznesu operatorskiego i programowego, w 2010 roku przeprowadził Comcast, kupując NBC Universal.

Kwota, za jaką amerykański koncern Ruperta Murdocha przejmie kontrolę nad platformą Sky, nie uplasuje go na szczycie tegorocznych przejęć w branży. Absolutnym liderem jest głośno komentowany zakup portalu dla profesjonalistów LinkedIn przez Microsoft, który zapłacił za niego 26 mld dol.

Za brakujące udziały i kontrolę w Sky 21st Century Fox, który ma już w spółce 39 proc. proc. udziałów, zapłaci cenę z premią sięgającą ok. 40 proc. (ma to być 11,4-krotność zysku operacyjnego przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją EBITDA).

Sprzedaż do końca roku

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Nowy „Plus Minus”: 20 lat Polski w UE. Dobrze wyszło (tylko teraz nie wychodźmy!)
Media
Unia Europejska i USA celują w TikToka. Chiński gigant uzależnia użytkowników
Media
Wybory samorządowe na celowniku AI. Polska znalazła się na czarnej liście
Media
Telewizje zarobią na streamingu. Platformy wchodzą na rynek reklamy
Media
Koniec ekspansji platform streamingowych? Netflix ukryje dane