fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Cyberprzestępcy nasilają ataki na banki

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji, tylko w okresie od stycznia do września 2015 r. nad Wisłą dokonano ponad 4 tys. przestępstw o charakterze oszustwa bankowego.

Podczas, gdy w całym 2014 r. było ich tylko 2,5 tys. Eksperci wskazują, że najbardziej skuteczne włamania przeprowadza się za pomocą dwóch rodzajów ataków: tzw. phishingu oraz skimmingu.

– Phishing to jedno z najbardziej powszechnych oszustw internetowych w Polsce – zauważa Radosław Wesołowski z firmy Grey Wizard.

Metoda ta polega na podszyciu się hakera pod konkretną firmę lub instytucje finansową, np. bank, którego klientem jest dany użytkownik. Kolejny krok to wyłudzenie prywatnych danych takich, jak: login, hasło do konta w banku numer karty kredytowej.

– Często zdarza się, że dana osoba nie zdaje sobie sprawy, że padła właśnie ofiarą oszusta – dodaje ekspert.

Z kolei skimming to nielegalne skopiowanie zawartości paska magnetycznego z karty płatniczej. Najczęściej dzieje się to podczas korzystania z bankomatu, płacenia w restauracji czy w sklepie. Aby przechwycić dane, wystarczy małe urządzenie, które zapisze zawartość paska magnetycznego. W przypadku bankomatów, przestępcy mogą założyć specjalną nakładę na miejsce, w które wsuwa się kartę płatniczą, by w ten sposób pozyskać z niej dane. Policja miała też do czynienia z przypadkami, gdy oprócz nakładki, montowano również niewielką kamerę, rejestrującą wpisywany kod PIN. Działalność cyberprzestępców nasila się. Tylko w III kwartale tego roku odnotowano na całym świecie 5,6 mln prób ataków na konta bankowe online – podaje Kaspersky Lab).

KNF stwierdza, że stosunkowo największe zagrożenie wykradzenia danych przez cyberprzestępców, dotyczy posiadaczy smartfonów korzystających z bankowości mobilnej. A grupa ta nieustannie rośnie – od 2012 roku grono użytkowników smartfonów czy tabletów wzrosło aż o 250 proc. do 4 mln osób.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA