Podobnie zresztą jak urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych - wynika z nowej ustawy hazardowej podpisanej trzy dni temu przez prezydenta.

Ustawa przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz „utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie". Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) pozytywnie oceniło nowelizację, która - ich zdaniem - daje realną szansę na naprawę rynku zakładów wzajemnych w Polsce. Dziś rynek ten zdominowany jest przed podmioty działające nielegalnie. Dlatego, jak podkreśla Marta Kostka, prezes SPiPFB, kluczową kwestią będzie efektywne wdrożenie i przestrzeganie nowych przepisów. - Realizacja intencji ustawodawcy możliwa będzie wyłącznie wtedy, gdy organy państwa opracują i zaimplementują sprawne narzędzia pozwalające na pełną egzekucję prawa.

Ograniczanie działalności nielegalnych operatorów wymagać będzie determinacji oraz zdecydowanych działań ze strony państwa. Stanowczość w prawidłowym wdrażaniu nowego prawa ma szczególne znaczenie w świetle informacji sugerujących, że blokowanie stron nielegalnych operatorów i płatności, wprowadzone ustawą, mogą okazać się nieskuteczne - zaznacza prezes SPiPFB. Dodaje przy tym, że stowarzyszenie wyraża gotowość do wsparcia działań państwa w opracowaniu mechanizmów i narzędzi pozwalających na jak najskuteczniejszą egzekucję nowego prawa.