fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Kochanowski spotyka Tyrmanda

materiały prasowe
29 sierpnia Biblioteka Narodowa w Warszawie zaprasza do Ogrodu Krasińskich na literacki piknik – „Imieniny Jana Kochanowskiego”, w którym uczestniczą pisarze, poeci, aktorzy, ilustratorzy, literaturoznawcy.

To już dziewiąta edycja wydarzenia, odbywającego się zwykle w czerwcu, ale w tym roku pandemia wymusiła zmianę terminu

Tradycyjnie każda edycja poświęcona jest innej postaci. Na „literackich” imieninach Jana Kochanowskiego symbolicznie byli więc już Julian Tuwim, Zbigniew Herbert, Franciszka i Stefan Themersonowie, Joseph Conrad, Tadeusz Boy-Żeleński, Krzysztof Kamili Baczyński, Gustaw Herling Grudziński.

W tym roku ich głównym gościem jest Leopold Tyrmand - pisarz, publicysta, znawca jazzu, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. O różnych obliczach Leopolda Tyrmanda opowie jego biograf - Marcel Woźniak. Wspomnieniami podzieli się także syn pisarza Matthew Tyrmand. W programie jest również spotkanie z Mariuszem Urbankiem, autorem książki „Zły Tyrmand”

Interesująco zapowiadają się dyskusje o bikiniarzach, Modzie Polskiej i garderobach pisarzy;  o warszawskiej gwarze oraz o specyfice polskiej prozy kryminalnej z udziałem autorów bestsellerowych kryminałów - Wojciecha Chmielarza, Katarzyny Puzyńskiej i Marcina Wrońskiego. Z kolei o ulubionych szwarccharakterach porozmawiają Łukasz Orbitowski i Mirosław Zbrojewicz.

Teatr Improwizowany Klancyk zaprezentuje autorską interpretacją „Złego” Tyrmanda. Na żywo zabrzmi jazz, a Paweł Brodowski i Wojciech Karolak opowiedzą o barwnych początkach polskiego ruchu jazzowego.

Nie zabraknie również stałych punktów „Imienin Jana Kochanowskiego”, jak mecz poetycki z aktorskimi pojedynkami. Wezmą w nim udział: Stanisława Celińska, Anna Cieślak, Grzegorz Damięcki, Wiesław Komasa, Michał Kempa, Barbara Kurdej Szatan, Piotr Machalica, Margaret, Beata Ścibakówna, Daria Widawska.

Tradycją stało się już wykonanie „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”, przygotowanej w tym roku przez Kuba Więcek Trio we współpracy z Pauliną Przybysz.

Całodniowy program sobotniego pikniku literackiego zawiera jeszcze mnóstwo innych atrakcji, jak spotkanie z Piotrem Wojciechowskim, laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, które poprowadzi Janusz Drzewucki. Czy koncerty -  „Retro De Luxe. Imieninowy koncert pod gwiazdami” w którym zagra Maja Kleszcz z zespołem oraz „Kochanowski – Pieśni” Kuby Staniewicza, transmitowanym również on-line. 

Pełny program można znaleźć TUTAJ.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA