fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Nowe uprawnienia ratowników medycznych

Fotorzepa, Robert Gardziński
Od 1 stycznia ratownicy medyczni zyskają szersze uprawnienia.

Będą zmiany dla dużej części przedstawicieli służby zdrowia. Wprowadza je nowela ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Część jej przepisów weszła w życie już w grudniu 2015 r., pozostałe zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 r. Na ich mocy ratownicy medyczni zyskają szersze kompetencje. Zajrzą do dokumentacji medycznej pacjenta, a w razie potrzeby zrobią w niej adnotacje.

Ratownicy to grupa zawodowa, która była dotychczas nieco ubezwłasnowolniona w systemie ochrony zdrowia, skoro nie mogła nawet zajrzeć w dokumentację medyczną pacjenta. Od Nowego Roku przepisy jasno sprecyzują, że ratownik medyczny ma prawo samodzielnie lub pod nadzorem lekarza udzielać świadczeń zdrowotnych. Choremu, którego życie lub zdrowie jest zagrożone, ratownik udzieli także wsparcia psychicznego.

Nowela ustawy o państwowym ratownictwie medycznym wskazuje także, że ratownikiem medycznym nie musi być tylko osoba jeżdżąca w karetce, ale także nauczająca tego zawodu oraz wykonująca pracę na rzecz doskonalenia zawodowego ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych. Za ratownika zostanie uznany także dyspozytor medyczny czy naukowiec prowadzący badania w zakresie ratownictwa medycznego.

Część przepisów, która obowiązuje już od grudnia, wskazała, że ratownicy medyczni są uprawnieni do podejmowania pracy na oddziałach szpitalnych, w zespołach ratownictwa górskiego, ratownictwa morskiego czy górniczego. Ratownik medyczny może również podjąć pracę w jednostkach podległych ministrom: spraw wewnętrznych i obrony narodowej. A to oznacza, że ratownicy mogą udzielać pomocy medycznej np. w szpitalach polowych.

podstawa prawna: nowela ustawy z 17 listopada 2015 r. DzU z 25 września 2015 r., poz. 1887

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA