fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

W szpitalach brakuje pielęgniarek, nie łóżek

Fotolia.com
Zwiększenie liczby pielęgniarek na oddziałach szpitalnych to nie zamach na finanse szpitali, a poprawa bezpieczeństwa pacjentów. A także okazja do redukcji niepotrzebnych łóżek – przekonują związkowcy.

0,6 pielęgniarki na pacjenta na oddziałach zachowawczych (jak interna) i 0,7 na zabiegowych (np. chirurgia, ortopedia) – nowe normy zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach szpitalnych, wprowadzane nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, zmuszają dyrektorów do zwiększenia zatrudnienia. O wprowadzenie sztywnych norm liczby pielęgniarek, na wzór funkcjonujących w oddziałach intensywnej opieki medycznej i neonatologii, środowisko pielęgniarskie walczyło od lat. – Pierwsze rozmowy prowadziliśmy w 2015 r. z ministrem Marianem Zembalą.

Normy miały wejść w 2018 r., wchodzą od stycznia 2019 r. Tym bardziej dziwi krytyka ze strony dyrektorów szpitali, którzy nazywają to dodatkowym kosztem – mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Dodaje, że normy łatwo osiągnąć redukując niepotrzebne łóżka szpitalne: – Mamy najmniejsze środki w Europie – 1 tys. euro na pacjenta, gdy średnia UE to 3 tys. euro, a preferujemy najdroższy model leczenia – szpitalny. Redukcja świadczeń szpitalnych na rzecz ambulatoryjnych jest zgodna z polityką państwa – dodaje Krystyna Ptok.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA