fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Rafalska: nie będzie wydłużania terminu dla e-zwolnień

Adobe Stock
Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. - Nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy - poinformowała minister rodziny, pracy i spraw socjalnych Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na apel Naczelnej Rady Lekarskiej.

9 listopada Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do  Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Ministra Zdrowia  o uchylenie obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej.

- Wprowadzenie obowiązku posługiwania się wyłącznie elektroniczną wersją zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy spowoduje szereg utrudnień zarówno dla lekarzy, jak i przede wszystkim dla pacjentów, którzy po 1 grudnia 2018 r. mogą mieć ograniczoną możliwość uzyskania takiego zaświadczenia. Informatyzacja czynności, których lekarz w ogóle nie powinien wykonywać, takich jak ustalenie czy pacjent jest ubezpieczony, gdzie i w ilu miejscach pracuje, czy życzy sobie wydruku, to - podobnie jak ustalenie poziomu refundacji leku - czynności, które skracają czas, jaki lekarz może poświęcić pacjentowi. W sytuacji niedoboru kadry medycznej oraz intensywnego starzenia się społeczeństwa każda procedura, która odrywa lekarza od jego rzeczywistej pracy (leczenia pacjentów), winna być ponownie rozważona pod kątem elementarnej efektywności dla procesu leczenia pacjentów, a nie korzyści dla ZUS, NFZ czy innych instytucji - uważa samorząd lekarski.

Lekarze zwrócili też uwagę na wadliwość wydanego 6 listopada br. Zarządzenia nr 115/2018/DEF Prezesa NFZ , które ich zdaniem bezzasadnie i niezgodnie z ustawą, na którą się powołuje, ogranicza możliwość ubiegania się o refundację wydatków na informatyzację placówek w związku z wystawianiem druków ZLA tylko do placówek POZ.

Wczoraj podczas spotkania w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim minister Rafalska podkreśliła, że termin wprowadzenia reformy był dwukrotnie wydłużany. - Nie byliśmy też głusi na propozycje, postulaty i wnioski zgłaszane przez środowiska lekarskie – zaznaczyła minister. W odpowiedzi na te postulaty pojawili się asystenci medyczni, którzy mogą dokonać technicznej części wystawienia e-zwolnienia. Przeznaczono także dodatkowe środki na te zmiany.

- Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby ta trudna zmiana wystartowała 1 grudnia. W innych krajach proces przygotowania i wdrażania zwolnień elektronicznych był znacznie krótszy  – podkreśliła minister Rafalska.

Według informacji podanych przez prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską, obecnie profil umożliwiający wystawianie elektronicznych zaświadczeń lekarskich posiada blisko 110 tys. lekarzy (z około 145 tys., którzy mogą je wydawać). Przypomniała, że już od 1 stycznia 2016 lekarze mają możliwość wystawiania e-zwolnień. Do 6 listopada tego roku wydali w formie elektronicznej 7,5 mln zaświadczeń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA