Reklama
Rozwiń

Lekarz rodzinny wyleczy ból

Resort zdrowia chce, by leczeniem bólu zajmowali się lekarze pierwszego kontaktu. Mieliby się szkolić na studiach podyplomowych w trzech ośrodkach w kraju.

Aktualizacja: 14.05.2018 15:47 Publikacja: 14.05.2018 08:37

Lekarz rodzinny wyleczy ból

Foto: 123RF

– Chciałbym wprowadzić kontraktowanie leczenia bólu jako niezależnego produktu rozliczeniowego w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) – zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski. Oznacza to, że ból będzie można leczyć nie tylko w specjalnej poradni, ale i u lekarza rodzinnego.

To odpowiedź na zatrważające doniesienia, zgodnie z którymi większość cierpiących nie ma szansy na odpowiednie leczenie. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli z maja 2017 r. wynika, że poradni leczenia bólu z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia jest zaledwie 181. W niektórych województwach, np. w opolskim, tylko trzy. Po cztery poradnie mają woj. świętokrzyskie, lubuskie i warmińsko-mazurskie. Nic dziwnego, że na terenie 70 proc. skontrolowanych powiatów (266 z 380) mieszkańcy nie mieli możliwości skorzystania z bezpłatnej wizyty u specjalisty leczenia bólu. Aż w ośmiu województwach (m.in. łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim czy warmińsko-mazurskim) na jedną poradnię leczenia bólu mającą kontrakt z NFZ przypada ponad 300 tys. mieszkańców. W pięciu województwach (m.in. mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim) na jedną poradnię przypada od 200 do 300 tys. osób. Poniżej 100 tys. mieszkańców na poradnię jest tylko w woj. kujawsko-pomorskim, na Podkarpaciu i na Śląsku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono