fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

LGBT

Gorzów: Nie będzie Marszu Równości. Miasto nie wydało zgody

Fotorzepa/ Darek Golik
Zaplanowany na 24 sierpnia pierwszy Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim nie odbędzie się. Zgody nie wydał prezydent miasta, ponieważ konkurencyjne wydarzenie zostało zgłoszone o... minutę szybciej.

W tym samym terminie, w którym miał odbywać się pierwszy w Gorzowie Marsz Równości, zgłoszono do urzędu miejskiego 25 innych zgromadzeń. Jedno z nich - o nazwie "informacja o współczesnych zagrożeniach" - miało objąć aż 88 ulic na terenie miasta, w tym te, którymi miała przechodzić parada pod hasłem "Warto być równym nad Wartą".

Organizatorem wydarzenia jest jeden z najbardziej aktywnych działaczy pro-life z Gorzowa a polegać ma ono na jeździe czterema oklejonymi busami. Jak donosi portal gorzowianin.com, zgromadzenie zostało zgłoszone do urzędu na tydzień przed planowanym marszem, punktualnie o północy. Zaledwie minutę później wpłynął wniosek o organizację Marszu Równości.

Ta minuta okazała się decydująca. - To zgromadzenie zostało zgłoszone jako pierwsze. W związku z tym pozostałe zgromadzenia muszą dostosować swoje plany organizacyjne do niego. W tym przypadku względy bezpieczeństwa nie są również aż tak rygorystyczne, bo ma ono charakter mobilny - poinformował w rozmowie z "Gazetą Lubuską" Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

Nie odbędą się też inne wydarzenia, zgłoszone pod oryginalnymi nazwami, np. "Manifestacja wyższości starożytnej Grecji nad barbarzyńskim Rzymem", "Pikieta pamięci czarownic palonych na stosie", "Pikieta fanów wydry europejskiej" czy "Pikieta w obronie disco polo jako muzyki tożsamościowej".

- Działamy zgodnie z prawem. W tym przypadku decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze wpłynęło zgłoszenie od gorzowskiego działacza, minutę później od organizatorów Marszu Równości. Te wydarzenia ze sobą kolidowały, więc aby Marsz Równości mógł się odbyć, potrzebna była zgoda organizatora pierwszego wydarzenia, a tej nie było - tłumaczył w rozmowie z gorzowianin.com prezydent miasta Jacek Wójcicki (bezpartyjny).

Od wydanej przez miasto decyzji organizatorzy Marszu Równości mogą odwołać się do sądu.

Źródło: rp.pl/ Gazeta Lubuska, gorzowianin.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA