fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Rośnie oferta nowych mieszkań

Ogrody Hallera firmy Archicom
Materiały Inwestora
Chętnych na mieszkania przybywa. Ceny ofertowe idą w górę powoli, bo podaż lokali jest rekordowa.

Sytuację na rynku mieszkań deweloperskich komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl:

W ciągu minionych czterech kwartałów na pierwotnym rynku mieszkaniowym nastąpił istotny wzrost podaży przy nieznacznie zwyżkujących cenach ofertowych. W nadchodzącym roku nie można jednak wykluczyć pewnego ograniczenia ekspansji sprzedażowo - inwestycyjnej deweloperów, głównie za sprawą dość niekorzystnych dla nich zmian na rynku.

Jak wynika ze statystyk serwisu RynekPierwotny.pl, na siedem głównych ośrodków, w których obrót na rynku mieszkań jest największy, wzrost cen ofertowych nowych lokali (od trzeciego kwartału ubiegłego roku do trzeciego kwartału tego roku) odnotowano w sześciu. Najbardziej podrożał metr lokalu deweloperskiego w Trójmieście i Katowicach, odpowiednio o ponad 5 i ponad 6 procent. Relatywnie istotną zwyżkę - o 3,7 proc. zanotowała też Warszawa.

Jedyną lokalizacją spośród największych miast, gdzie ceny spadły - o 0,44 proc. - był Kraków. Czy jest to pierwszy efekt coraz bardziej nagłaśnianego, tragicznego wręcz stopnia zanieczyszczenia środowiska naturalnego stolicy Małopolski? Być może jeszcze nie, ale ten aspekt, jeśli sytuacja się radykalnie nie zmieni, może już wkrótce znaleźć swoje negatywne przełożenie na drugi w kraju pod względem atrakcyjności rynek nieruchomości mieszkaniowych.

W analizowanych lokalizacjach ceny ofertowe mkw. mieszkań deweloperskich wzrosły średnio o równo 3 proc. O tego typu zmianie nie zadecydowała - jak się należy domyślać - rosnąca podaż, ale rekordowy popyt na mieszkania z pierwszej ręki, zaakcentowany w szczególny sposób w coraz modniejszym Trójmieście oraz w Katowicach, dysponujących jednym z najatrakcyjniejszych krajowych rynków pracy.

Trzeba też pamiętać, że mówimy tu o cenach ofertowych. Ich średnia zwyżka w największych aglomeracjach o zaledwie 3 proc. oznacza, że średni wzrost cen transakcyjnych na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Polsce w ostatnich czterech kwartałach mógł nie przekroczyć poziomu błędu statystycznego, a więc wartości typowo symbolicznej.

Pomimo poprawianych z okresu na okres wyników sprzedaży, podaż mieszkań deweloperskich nie maleje. Wręcz przeciwnie, w omawianych siedmiu czołowych aglomeracjach oferta deweloperska wzrosła w sumie (licząc rok do roku) niemal o 14 procent.

Na taki rezultat zapracowali w decydującym stopniu przedsiębiorcy budujący mieszkania na sprzedaż w dwóch głównych metropoliach - w Warszawie i Krakowie. Podaż mieszkań w inwestycjach deweloperskich powiększyła się w ciągu czterech ostatnich kwartałów na dwóch największych krajowych rynkach nieruchomości prawie o jedną czwartą.

W sumie w końcówce minionego kwartału na tych rynkach potencjalni klienci deweloperskich biur sprzedaży mogli przebierać w 55,5 tys. ofert, co jest wolumenem porównywalnym do rekordowych statystyk podaży nowych mieszkań sprzed około trzech lat.

O ile świetna passa rodzimych deweloperów mieszkaniowych jeszcze w końcówce tego roku jest praktycznie przesądzona, o tyle jej kontynuacja w dotychczasowej skali w zbliżającym się nowym roku może budzić już pewne wątpliwości.

Spektakularny sukces programu "Mieszkanie dla Młodych" na rynku wtórnym już w dwóch pierwszych miesiącach od jego debiutu w segmencie mieszkań używanych, a następnie podniesienie wkładu własnego kredytów mieszkaniowych od stycznia 2016 roku do 15 proc., to dwa główne czynniki, które mogą zahamować marsz deweloperów po kolejne rekordy sprzedażowo-inwestycyjne.

Wprawdzie "MdM" w największych miastach jest i pozostanie zdominowany przez rynek pierwotny, a 5-procentową zwyżkę wkładu własnego będzie można najprawdopodobniej zastąpić ubezpieczeniem. Mimo to deweloperzy muszą się liczyć od stycznia z dość wyraźnym pogorszeniem środowiska gospodarczego, w którym przyjdzie im działać.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA