fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Więcej transakcji z dopłatami

Wilanów Brzozowy Zakątek - inwestycja w Warszawie
Materiały Inwestora
Deweloperzy, zwłaszcza w większych miastach, nie powinni się obawiać konkurencji ze strony sprzedających używane lokale.

"Rz": Jak ocenia Pan zmiany w programie dopłat "Mieszkanie dla młodych"? Jak wpłyną na rynek pierwotny?

Tomasz Sznajder, wiceprezes spółki deweloperskiej Polnord:- Nowelizacja przepisów dotyczących programu "MdM" umożliwi zakup nieruchomości znacznie większej grupie osób niż dotychczas. A to powinno pozytywnie przełożyć się na wyniki sprzedaży deweloperów.

Z drugiej strony należy pamiętać, że program dopłat nie jest głównym czynnikiem decydującym o popycie na lokale, zwłaszcza że w pierwszym roku jego działania nie wykorzystano nawet połowy z 600 mln zł zarezerwowanych na ten cel.

Na duże i stabilne zainteresowanie mieszkaniami wpływa przede wszystkim dobre otoczenie rynkowe oraz niskie stopy procentowe. Sytuacja ta nie powinna się zmienić co najmniej do połowy 2016 roku.

Czy zmiany w "MdM" zwiększą sprzedaż mieszkań w Państwa inwestycjach? Czy wielodzietne rodziny będą szukać większych mieszkań, by skorzystać z większych dopłat?

Nie kalkulujemy naszych projektów w oparciu o "MdM", biorąc jednak pod uwagę wprowadzenie większych dopłat dla rodzin wielodzietnych oraz możliwość kupna większego lokum z rządowym wsparciem, można się spodziewać umiarkowanego wzrostu zawieranych transakcji z udziałem rządowej pomocy.

Czy objęcie dopłatami rynku wtórnego odbierze rynkowi pierwotnemu część klientów?

Deweloperzy nie powinni obawiać się konkurencji ze strony sprzedawców używanych lokali. Po pierwsze, ustawowe pułapy dla rynku pierwotnego będą wyższe od limitów "MdM" obowiązujących na rynku wtórnym. Pula lokali z drugiej ręki możliwych do kupienia z rządową dopłatą będzie więc skromna, zwłaszcza w takich aglomeracjach jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.

W dodatku w wielu lokalizacjach mieszkania deweloperskie są tańsze od podobnych ofert z rynku wtórnego, a właściciele mieszkań używanych często nawet nie mogą sobie pozwolić na obniżki cen, zwłaszcza jeśli chcą sprzedać lokale kupowane na kredyt w latach 2006 - 2008, kiedy to ceny transakcyjne na rynku nieruchomości były bardzo wysokie.

Z drugiej strony można się spodziewać wzrostu popytu na używane mieszkania nabywane w ramach "MdM" w mniejszych miastach, gdzie o wiele więcej ofert będzie spełniać kryteria programu.

Nie sądzę jednak, by odbiło się to negatywnie na wynikach sprzedaży firm deweloperskich, których oferta konkuruje nie tylko ceną, lecz także wyższym standardem, lepszą lokalizacją też czy możliwością wykończenia nieruchomości pod klucz, podczas gdy lokale z rynku wtórnego często wymagają gruntownego remontu.

Mają Państwo wiele inwestycji z mieszkaniami z dopłatami? Gdzie można kupić takie mieszkania? Jaki jest na nie popyt?

W większości inwestycji realizowanych przez Polnord można kupić mieszkania z rządową dopłatą. Ich pula zależy m.in. od lokalizacji osiedla oraz limitów obowiązujących w danym mieście. Na przykład w naszym gdańskim projekcie Dwa Tarasy można kupić mieszkania już za 4820 zł za mkw., podczas gdy limity dopłat w ramach "MdM" w Gdańsku wynoszą 5234 zł za mkw. W efekcie zdecydowaną większość mieszkań na osiedlu Dwa Tarasy można kupić z rządowym wsparciem. I cieszą się sporym zainteresowaniem klientów.

Sporo lokali w ramach "MdM" można też kupić w jednym z naszych najnowszych projektów Wilanów Brzozowy Zakątek, realizowanym w warszawskim Miasteczku Wilanów. Choć w tym projekcie średnia cena ofertowa wynosi 6763 zł za mkw. mieszkania, to większość lokali trzy- i czteropokojowych można kupić na preferencyjny kredyt.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA