Kultura

Sondaż: Czy artyści powinni wypowiadać się na tematy polityczne?

AFP
Czy artyści powinni wypowiadać się na tematy polityczne? Polacy nie mają wątpliwości - pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

- Jestem za stary, żeby być sędzia - powiedział Mick Jagger w Warszawie. Słowa wokalisty The Rolling Stones przytoczyły światowe media.

"Po oburzającym wtrącaniu się w nasze wewnętrzne sprawy przez niejakiego Jaggera czas na nową ustawę ministra Jakiego" – napisał mec. Roman Giertych. "Zakazać cudzoziemcom na koncertach krytykowania (również aluzyjnego) wewnętrznych praw RP! Jak następnym razem taki Jagger noc spędzi w celi, to się mu odechce!" - dodał.

Większość respondentów (54 proc.) uważa, że artyści powinni wypowiadać się na tematy polityczne. Przeciwnego zdania jest blisko co trzeci ankietowany (30 proc.). Co szósty (16 proc.) nie umiał zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

- Częściej za tym, że artyści mogą wypowiadać się na tematy polityczne są mężczyźni (56 proc.), osoby powyżej 50 lat (58 proc.) oraz badani o wykształceniu wyższym (57 proc.). Tego zdania są też badani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (59 proc.) oraz ankietowani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (60 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu uważa, że każda osoba mająca przekonania polityczne może je wyrażać, są to podstawowe zasady płynące z demokracji, i dotyczą one również artystów. - Ci ostatni jednak, podobnie jak inne grupy zawodowe czy branżowe, wypowiadają się w swoim imieniu. Do analizowania zjawisk i faktów politycznych uprawnione powinny być osoby posiadające określone wykształcenie, szczególnie politolodzy, tzn. osoby mające skończone studia i kursy w tej dyscyplinie naukowej, a nie tytułujące się mianem "politolog" – ocenia prof. Knopek w rozmowie z serwisem rp.pl.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL