Reklama
Rozwiń

NASA pokazuje selfie marsjańskiego łazika

Amerykańska agencja kosmiczna pokazała zdjęcie z kosmosu wykonane przez łazik Curiosity. Fotografia składa się z 57 obrazów i upamiętnia przełomowy moment dla wyprawy.

Aktualizacja: 26.10.2019 13:47 Publikacja: 26.10.2019 13:31

NASA pokazuje selfie marsjańskiego łazika

Foto: Twitter/NASA

Prowadzony na powierzchni Marsa eksperyment ma pomóc naukowcom w uzyskaniu odpowiedzi, czy na planecie miliardy lat temu istniało życie.

To pierwsza próba, gdy łazik Curiosity przeprowadził badanie chemiczne na obszarze Glen Etive. Na zdjęciu widać dwa wywiercone otwory. Łazik jest w stanie przeanalizować materiał, który znajduje się w środku, zamienić go w proszek i przetransportować do przenośnego laboratorium, które ma na wyposażeniu.

Na zdjęciu pokazano również, jak daleko dotarł łazik Curiosity. Za nim, 300 metrów dalej, można zobaczyć grzbiet Vera Rubin Ridge, który Curiosity opuścił prawie rok temu. Widoczny jest także krater Gale, gdzie Curiosity spędził większość swojego czasu.

Uwiecznione działania łazika miały miejsce 24 września. 

Na pokładzie łazika znajduje się laboratorium, gdzie umieszczono 74 małe pojemniki. Można w nich podgrzewać próbki, a uzyskiwane gazy pozwalają na analizę, z czego się składają. 

Ponieważ pojemników jest tak mało, naukowcy używają ich tylko wtedy, gdy są pewni, że uzyskane wyniki mogą być wystarczająco istotne. Była to druga taka próba, mimo że łazik kontynuuje swoją misję od 2012 roku.

Naukowcy nie opublikują pełnych wyników testów do przyszłego roku, ponieważ "dane są niezwykle złożone i ich interpretacja wymaga czasu".

Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS
Kosmos
Pierwsze słowa Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmosie. Mówił o „początku epoki”