Zawiesiłeś bilet miejski? Odwiesisz go w sieci

W kasowniku nie da się odwiesić zawieszonego na czas pandemii biletu okresowego komunikacji miejskiej. Można to zrobić w internecie, albo w punkcie obsługi pasażerów.

Aktualizacja: 29.05.2020 20:53 Publikacja: 29.05.2020 19:09

W Warszawie zawieszonego biletu komunikacji miejskiej nie odwiesi się autobusie czy tramwaju. Można

W Warszawie zawieszonego biletu komunikacji miejskiej nie odwiesi się autobusie czy tramwaju. Można to zrobić w internecie lub w punkcie obsługi pasażerów ZTM.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

= Pasażer nie otrzyma zwrotu pieniędzy za zawieszony bilet, ale będzie mógł natomiast przekodować niewykorzystany czas ważności biletu na inny termin, po zgłoszeniu się do Punktu Obsługi Pasażerów - podaje Warszawski Transport Publiczny.

Na twój wniosek przewoźnik odwiesi bilet

Środa wieczór, ul. Marszałkowska w Warszawie. W tramwaju linii 4 w kierunku Pragi kontrolerzy sprawdzają bilety. Jedną z pasażerek jest młoda dziewczyna. Ma kartę miejską, ale okazuje się, że bilet nie jest ważny.

- Zawiesiłam go na czas pandemii, gdy zajęcia na uczelni zostały zawieszone, a teraz przyłożyłam do kasownika i powinien być ważny – tłumaczyła się kontrolerom.

Bilet ważny jednak nie był. Nie można go bowiem odwiesić w kasowniku. Dziewczyna została ukarana mandatem w wysokości 266 zł, a jeśli zapłaci w ciągu siedmiu dni – to kara jest niższa.

Pasażerka już zapowiedziała, że złoży reklamację. Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego nie wypowiedział się dla nas w tej sprawie, ale na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego (wtp.waw.pl) można przeczytać, że zawieszony na czas pandemii bilet okresowy można odwiesić w dowolnie wybranym terminie.

- Przekodowywany okres ważności będzie się liczył od dnia złożenia wniosku przez Internet. Nie przewidujemy ograniczeń czasowych w zakresie możliwości przywrócenia zawieszonych biletów – informuje WTP.

Przewoźnik informuje, że na stronie zawieswkm.wtp.waw.pl jest także możliwość odwieszenia biletu bez konieczności wychodzenia z domu.

Ale wówczas konieczne jest podanie numeru karty i przepisanie kodu z obrazka, a bilet będzie aktywny od dnia wysłania formularza ze strony.

- Przekodowanie niewykorzystanej części biletu na inny termin będzie możliwe w POP – dodaje WTP.

Podobne akcje były prowadzone także w innych miastach. W Lublinie uczniowie i studenci będą mogli korzystać z akcji „Stop Bilet" do końca czerwca. To o miesiąc dłużej niż jeszcze tydzień temu informował lokalny ZTM.

Akcja „Stop Bilet" czyli zawieszenia ważności przejazdówek wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa co spowodowało m.in. zamknięcie szkół, wyższych uczelni.

Od 1 czerwca nie będzie już możliwości składania wniosków o zawieszenie ważności biletu okresowego. Przyjmowane będę tylko i wyłącznie wnioski dotyczące odzyskania zawieszonych dni.

Odzyskanie „zawieszonych" dni ważności biletu nie dzieje się automatycznie. Datę rozpoczęcia wykorzystania „zawieszonych" dni należy zgłosić poprzez wypełnienie formularza on-line lub osobiście w Punkcie Sprzedaży Biletów lubelskiego ZTM.

... albo odda pieniądze za niewykorzystaną część

W Krakowie pasażerowie nie mogli zawiesić biletów długookresowych na czas pandemii. - Po zamknięciu Punktów Sprzedaży Biletów pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, mieli możliwość zwrotu biletu okresowego – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

Od połowy marca do połowy maja bilet okresowy zdecydowało się anulować ok. 6,8 tys. osób.

Także w Poznaniu na czas pandemii nie wprowadzono „zawieszania biletów". Przewoźnik ZTM proponował pasażerom – zgodnie z zapisami Regulaminu Przewozów - zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem biletu długookresowego. A zwrot dotyczy całości kwoty w momencie, kiedy nie rozpoczął się jeszcze termin obowiązywania biletu, lub kwoty za niewykorzystaną część biletu, w momencie, kiedy termin obowiązywania biletu już się rozpoczął.

- Wniosek o zwrot należności za bilet okresowy można złożyć za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie PEKA lub przesłać na adres e-mail: ztm@ztm.poznan.pl, podając imię, nazwisko, adres oraz numer UID karty PEKA – poinformował nas Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM w Poznaniu.

Przypomina, że w obu przypadkach konieczne jest podanie numeru konta bankowego, na który ma być dokonany zwrot.  Można dokonać zwrotu zakupionego biletu okresowego imiennego: normalnego, metropolitalnego, ulgowego oraz biletu metropolitalnego z ulgą.

- Z uwagi na wyjątkowość sytuacji przyjmujemy również wnioski dotyczące zwrotu biletów specjalnych, takich jak np. bilet semestralny, jednak w odniesieniu do nich każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie – przypomina Bartosz Trzebiatowski.

Dodaje, że w tych wyjątkowych okolicznościach nie jest konieczny paragon potwierdzający zakup biletu.

- Złożenie wniosku możliwe jest wyłącznie w okresie ważności biletu, a za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu dokumentu do ZTM. Co ważne - kwota ewentualnego zwrotu jest liczona od daty wpływu wniosku do ZTM, nie ma nią wpływu czas rozpatrywania sprawy – tłumaczy rzecznik poznańskiego ZTM.

Od połowy marca 2020 do poznańskiego ZTM wpłynęło blisko 22 tys. wniosków o zwrot należności za bilet okresowy.

= Pasażer nie otrzyma zwrotu pieniędzy za zawieszony bilet, ale będzie mógł natomiast przekodować niewykorzystany czas ważności biletu na inny termin, po zgłoszeniu się do Punktu Obsługi Pasażerów - podaje Warszawski Transport Publiczny.

Na twój wniosek przewoźnik odwiesi bilet

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 765
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763
Świat
Pobór do wojska wraca do Europy. Ochotników jest zbyt mało, by zatrzymać Rosję
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762